Aarhus sikrer gadebelysning mod lynnedslag

Aarhus Kommune er klar med nye LED-pærer, der er mere modstandsdygtige over for tordenvejr.

Aarhus Kommune skifter til LED-pærer, der kan klare lynnedslag. Foto: Flickr/Anne Petersen..

Lynnedslag har flere steder i landet sat en stopper for effektiv LED-gadebelysning. Derfor har Aarhus Kommune nu fundet en løsning, hvor LED-pærerne kan klare de ekstreme vejrforhold, skriver aarhusportalen.dk.

”Der er indtænkt transientbeskyttelse i masteindsatsen med et modul, som er en ekstra sikring. De vil ikke kunne modstå et direkte lynnedslag, men vi vil i hvert fald få begrænset skaderne. Også ved spændingsforandringer i nettet”, siger teamleder for Vejbelysning og ITS i kommunen Peter Ryberg Neess.

Læs også: EnergiMidt skal sikre gadebelysning i Aarhus

Den østjyske kommune forventer, at der skal gå færre penge til vedligeholdelse af LED-pærer. Dermed sparer Aarhus mange penge, da de nye pærer sparer 30 procent af energiforbruget, samtidig med de ikke skal udskiftes så hyppigt.

Udskiftningen af de 29.000 pærer i Aarhus kan også få betydning for andre kommuner. For flere steder i landet, har man implementeret pærerne og efter en enkelt omgang tordenvejr, er flere hundreder ødelagt.

Læs også: LED-gadelamper lyser Nordfyn op

Det så man blandt andet i Esbjerg, hvor 500 nye gadelamper blev ødelagt efter lynnedslag. For som Peter Ryberg Neess fra Aarhus nævner, er pærerne følsomme rent teknologisk.

”Det er jo den samme teknik, som sidder i en computer, og når det skal sidde ude i vejr og vind i rigtig mange år, er det nødvendigt at beskytte lamperne på den rigtige måde. Og det har vi forsøgt”, siger han.

-JPN

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Verdo investerer i fremtidens vandforsyning i Randers

Installator.dk

SIF Gruppen køber op i Nordsjælland

Installator.dk

DTU vil afsløre skjult varmespild med data fra 2.000 lejligheder

Installator.dk

Eltel udvider fibersamarbejde med GlobalConnect

Installator.dk

El-varebiler tager større bid af markedet

Installator.dk

Geografien afgør unges chance for et fritidsjob i teknikbranchen

Installator.dk

TEKNIQ: EU-plan for elektrificering er et vigtigt skridt

Installator.dk

Hver fjerde dansker udfører autorisationskrævende arbejde selv

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle