Aarhus sikrer gadebelysning mod lynnedslag

Aarhus Kommune er klar med nye LED-pærer, der er mere modstandsdygtige over for tordenvejr.

Aarhus Kommune skifter til LED-pærer, der kan klare lynnedslag. Foto: Flickr/Anne Petersen..

Lynnedslag har flere steder i landet sat en stopper for effektiv LED-gadebelysning. Derfor har Aarhus Kommune nu fundet en løsning, hvor LED-pærerne kan klare de ekstreme vejrforhold, skriver aarhusportalen.dk.

”Der er indtænkt transientbeskyttelse i masteindsatsen med et modul, som er en ekstra sikring. De vil ikke kunne modstå et direkte lynnedslag, men vi vil i hvert fald få begrænset skaderne. Også ved spændingsforandringer i nettet”, siger teamleder for Vejbelysning og ITS i kommunen Peter Ryberg Neess.

Læs også: EnergiMidt skal sikre gadebelysning i Aarhus

Den østjyske kommune forventer, at der skal gå færre penge til vedligeholdelse af LED-pærer. Dermed sparer Aarhus mange penge, da de nye pærer sparer 30 procent af energiforbruget, samtidig med de ikke skal udskiftes så hyppigt.

Udskiftningen af de 29.000 pærer i Aarhus kan også få betydning for andre kommuner. For flere steder i landet, har man implementeret pærerne og efter en enkelt omgang tordenvejr, er flere hundreder ødelagt.

Læs også: LED-gadelamper lyser Nordfyn op

Det så man blandt andet i Esbjerg, hvor 500 nye gadelamper blev ødelagt efter lynnedslag. For som Peter Ryberg Neess fra Aarhus nævner, er pærerne følsomme rent teknologisk.

”Det er jo den samme teknik, som sidder i en computer, og når det skal sidde ude i vejr og vind i rigtig mange år, er det nødvendigt at beskytte lamperne på den rigtige måde. Og det har vi forsøgt”, siger han.

-JPN

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

M12 komponentstik med push-pull lynaflåsning

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle