Aktiv entreprenørvirksomhed fordobler resultat

Hos HHM er man tilfredse med årsregnskabet for 2016 – det har nemlig budt på en rekord i omsætningen og en opførelse af store boligprojekter.

Hillerød-virksomheden HHM oplevede i 2016 høj aktivitet. Det har resulteret i en øgning i omsætningen og en fordobling af resultatet før skat..

Hos HHM oplever man undertiden en fremgang i store boligprojekter i totalentreprise, i blandt andet Carlsberg Byen, Irmabyen og Bellarækkerne, og inden for enfamiliehuse, hvor kunderne viser særlig interesse for de huse, som virksomhedens arkitekter selv har tegnet.

Hillerød-virksomhedens høje aktivitet har resulteret i en stigning i omsætningen på 30 procent fra 530,1 millioner kroner i 2015 til 690 millioner kroner i 2016.

Samtidig er resultatet før skat fordoblet fra 15,5 millioner kroner til 31,5 millioner kroner i 2016.

Læs også: Familieejet industrivirksomhed øger omsætningen for andet år i træk

”Et af vores store projekter, Frihavns Tårnet på 12 etager med 76 lejligheder, er blevet til virkelighed. Den gamle kornsilo i Nordhavnen har været en spændende opgave med mange detaljer i form af rå betonvægge, høje søjler og alle steder mindst tre meters loftshøjde”, siger Svend Pedersen, der er adm. direktør i HHM.

Selvom HHM havde et godt regnskabsår i 2016, har virksomheden ikke tænkt sig at hvile på laurbærrene. I løbet af 2017 vil de således aflevere flere byggerier, hvoraf Svend Pedersen nævner et par:

”I Irmabyen afleverer vi Orangerihaven og Espehaven, der er en totalentreprise med 21 seniorboliger og 40 rækkehuse for ELF Development A/S. Derudover afleverer vi 122 tre-plans-rækkehuse i Bellarækkerne fordelt på etaper over det næste års tid”.

- EL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup