Avanceret lys, varme og ventilation i 1.014 rum

På Regionshospitalet Viborg er man i fuld gang med at udbygge det nye Akutcenter Viborg, og under en samlet entreprise på i alt 618 mio. kr. skal Schneider Electric levere avanceret bygningsautomation til 1.024 rum fordelt på 24.000 kvadratmeter.

Hele 16 ventilationsanlæg skal kobles sammen i byggeriet af det nye Akutcenter Viborg. Illustration: Schneider Electric..

I marts 2017 gik Schneider Electric i gang med en stor opgave, der skal sikre godt indeklima og optimale forhold for patienter og ansatte på det kommende Akutcenter Viborg.

Den omfattende licitation indeholder BMS-installationer og IBI, der skal styre ventilation og varme i de i alt 1.024 rum. 16 ventilationsanlæg kobles sammen i byggeriet, og der skal installeres otte blandingssløjfer til radiatorvarme og gulvvarme.

På alle centerets etager etableres blandesløjfer til varmelofter, kølelofter og brugsvandsveksler. Desuden indbefatter opgaven lysstyring, der kører i et separat system.

”Det er en bunden opgave, hvor det meste er specificeret i udbudsmaterialet. Det har været en entreprise, som er vundet på de helt små marginaler, hvilket peger på, at man har været gode til at specificere, hvad man ønskede, så de indbudte til licitationen ikke har været i tvivl om, hvad opgaven går ud på”, siger Niels Boel, der er business development director hos Schneider Electric i Danmark.

Læs også: Schneider Electric lancerer ny rådgivertjeneste

Byggefakta for Akutcenter Viborg

Tidsramme: 2014-2018

Areal: 24.000 kvm udbygning

Pris: 618 mio. kr.

Finansiering: Regeringens Kvalitetsfond (60 procent) og Region Midtjylland (40 procent)

Totalrådgivere: Projektgruppen Viborg bestående af Sweco Architects, AART Arkitekter, Midtconsult (rådgivende ingeniører) og WSP UK (international ingeniør og designkonsulent)

Bygherrerådgiver: Arkitema Architects og Moe

Balance mellem brugerstyring og automatik
I alle sengestuer, mødelokaler, kontorer og bi-rum, hvor rumtemperaturen styres, gøres dette via en SE8600.

På touchscreenen kan personale og patienter inden for visse grænser styre ventilation og temperaturer.

Schneider Electric har konfigureret fem – seks forskellige typer scenarier afhængig af kompleksitet og brug af rummet. Til hovedanlæg og OP-stue, traumastuer med mere bruges AS-B samt en ti tommer betjeningsskærm.

I rum med solindfald er der i vinduernes glas monteret persienner, som brugeren selv kan styre, dog med overstyring fra BMS-systemet, så der kan lukkes for lysindfald for at begrænse opvarmningen.

Via BMS lukkes der facadevis om morgenen og åbnes igen til aften. Brugeren kan dog selv overstyre den centrale indstilling, men morgen og aften bliver facaderne nulstillet igen.

Et anlæg der understøtter moderne hospitalsdrift
”Patienterne får mulighed for at kunne justere temperaturen med nogle få grader, og der vil være mulighed for at foretage en forceret luftudskiftning i tilfælde, hvor der er dårligt lugt. Alle rum har desuden en CO2-føler, der regulerer ventilationen, så luftkvaliteten altid er god”, siger Eigil Møller, der er project manager hos Schneider Electric.

Læs også: Hvidovre Hospital gennemgår omfattende energioptimering

Alle funktioner kan overstyres fra centralt hold af hospitalets driftsafdeling, der vil blive undervist i brugen af systemet. Målet med systemet har været at understøtte en effektiv hospitalsdrift, og det giver sig blandt udtryk i krav om driftssikkerhed og enkel betjening.

”En af fordelen ved at systemet kan fungere autonomt er, at funktionaliteten ikke er afhængigt af hospitalets IP-system. Hvis der skulle ske et nedbrud på IP-netværket, så går det ikke ud over muligheden for at styre varme og ventilation”, siger Eigil Møller.

Om Akutcenter Viborg

Regionshospitalet Viborg bliver et af i alt fem regionshospitaler i Region Midtjylland med et fuldt udbygget akutcenter.

Her skal speciallæger døgnet rundt modtage alle akutpatienter fra Viborg, Silkeborg og Skive kommuner.

Det nye Akutcenter Viborg rummer blandt andet skadestue, faciliteter til vagtlæger, hospitalsvisitationen og traumemodtagelse og får på sigt helipad, så akutlægehelikopteren kan lande på taget. 

Enkelhed og hygiejne
En anden fordel er, at der på hele akutcenteret bruges den samme controller, uanset hvilket rum, der er tale om. Det gør det enkelt for hospitalets driftsafdeling.

Kølevarmelofterne er en nyskabelse, der også var specificeret i udbudsmaterialet. Den løsning betyder, at radiatorer ikke optager plads, og ikke mindst udgør en risiko for opsamling af snavs.

Læs også: Panasonic og Schneider Electric i samarbejde om energistyring

Lyststyring er DALI-styring, i rummene har man en standalone DALI med LUX (dagslysstyring) og/eller PIR, på trafikarealer (gange og forhal med mere) er det en integreret DALI-styring via BMS således, at der kan laves scenarie-funktioner.

Der er forskellige overstyringer af lys i sengestuerne, betjeningen af de enkelte overstyringer sker via Opus-trykkontakter. Det skal være nemt for personalet at betjene og ikke med for mange spidsfindigheder, som kan genere det daglige arbejde. 

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

27.01.2026Guldager A/S

Sponseret

Vand skal behandles med respekt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus