Bæredygtig køling hitter i København
Hofor Fjernkøling øger sin omsætning og lander aftaler med kunder i både Sydhavnen og på Østerbro. Det betyder, at virksomheden nu står for miljøvenlig køling af store dele af blandt andet Københavns kontorer og hoteller.
Hofor Fjernkøling øger omsætningen med 3 millioner kroner i 2017 sammenlignet med året før. Det skyldes flere nye kunder blandt andet i Sydhavnen og på Østerbro. Og virksomheden vil fortsætte med at udvide, siger Flemming Birck, der er chef for Hofor Fjernkøling. PR-foto..
Virksomheden Hofor Fjernkøling, der er en del af selskaberne i Hofor-koncernen, kan give sig selv et velfortjent klap på skulderen. Nyeste tal viser nemlig en omsætning på 17 millioner kroner i 2017. Året før var selvsamme tal 3 millioner kroner lavere. Og hermed leverer selskabet det bedste regnskab til dato.
”Årets overskud vil vi bruge til også at ekspandere i de kommende år for at reducere CO2-udledningen yderligere i København. Vi vil udbrede fjernkølingen til nye bydele og her ligger en udbygning i Nordhavn først for”, siger chef for Hofor Fjernkøling, Flemming Birck Pedersen.
Læs også: Aarhus Universitet får effektiv køling
De gode resultater skyldes en række nye aftaler i 2017 med blandt andre Statens Naturhistoriske Museum og Commercial Real Estate Denmark. Senest kunne virksomheden udvide sin forretning med nye aftaler om køling i både Sydhavnen og på Østerbro. Det betyder, at virksomheden nu tæller 72 kunder i Indre By, København Nordvest, Sydhavnen, Ørestad og Østerbro.
Økonomi og miljø går hånd i hånd
Kølingen produceres en stor del af året med hjælp fra det kolde havvand i Københavns Havn. Og denne metode har både økonomiske og miljømæssige fordele for kunderne.
”Fjernkøling fra HOFOR giver den enkelte kunde mulighed for at spare op til 40 procent på drifts- og investeringsomkostninger og op til 70 procent af CO2-udledningen. Da flere kunder nu får muligheden for at køle hotelværelser, kontorlokaler eller servere med fjernkøling fra HOFOR, vil den samlede CO2-udledning blive reduceret til glæde for både klima og borgere”, forklarer Flemming Birck Pedersen, der glæder sig til at se, hvor fremtiden tager virksomheden hen.
- EST