Bravida er klar til flere ansatte i Danmark

Bravida spår fortsat vækst og endnu flere arbejdspladser i Danmark. Allerede nu er Danmark en vigtig bidragsyder til Bravidas forretning.

Og fremover kommer der endnu flere ansatte i Danmark, spår installations- og servicevirksomheden, der i dag har omkring 1.350 ansatte i Danmark. Det skriver børsen.dk.

"I løbet af de sidste par år er vi vokset med 6 procent, og Danmark er et af de lande, der har bidraget mest til forretningen. Det er en tendens, som vi forventer vil fortsætte, så vi kommer helt klart til at ansætte flere folk og vækste yderligere i Danmark", siger Mattias Johansson, adm. direktør i Bravida, til børsen.dk.

Snarlig børsnotering
Bravida står desuden over for en snarlig børsnotering i Stockholm, der skal bidrage til at realisere planen om at blive den dominerende spiller i Norden.

"Markederne er fortsat enormt fragmenteret, og vi jagter en konsolidering i hele Norden. Så vi har fortsat enormt meget arbejde, der skal ordnes her, før vi går ind i nye lande. Vi åbnede op i Finland sidste år, og der er kompleksiteten i tekniske installationer ti år bagud i forhold til Sverige og Danmark. Så vi har nok at se til i de kommende år," siger Mattias Johansson.

Læs også: Grohe og Bravida indgår samarbejdsaftale

Han frygter ikke for den store uro, der har præget kursmarkedet det seneste stykke tid. Han mener nemlig ikke, at den er relateret til de markeder, som Bravida finder sig i.  

I forbindelse med børsnoteringen planlægger Bravida at sætte 35 procent af aktiekapitalen til salg. Og ifølge Bravida er der allerede nu stor interesse fra både private- og institutionelle investorer.

-SSM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding