Bravida er klar til flere ansatte i Danmark

Bravida spår fortsat vækst og endnu flere arbejdspladser i Danmark. Allerede nu er Danmark en vigtig bidragsyder til Bravidas forretning.

Og fremover kommer der endnu flere ansatte i Danmark, spår installations- og servicevirksomheden, der i dag har omkring 1.350 ansatte i Danmark. Det skriver børsen.dk.

"I løbet af de sidste par år er vi vokset med 6 procent, og Danmark er et af de lande, der har bidraget mest til forretningen. Det er en tendens, som vi forventer vil fortsætte, så vi kommer helt klart til at ansætte flere folk og vækste yderligere i Danmark", siger Mattias Johansson, adm. direktør i Bravida, til børsen.dk.

Snarlig børsnotering
Bravida står desuden over for en snarlig børsnotering i Stockholm, der skal bidrage til at realisere planen om at blive den dominerende spiller i Norden.

"Markederne er fortsat enormt fragmenteret, og vi jagter en konsolidering i hele Norden. Så vi har fortsat enormt meget arbejde, der skal ordnes her, før vi går ind i nye lande. Vi åbnede op i Finland sidste år, og der er kompleksiteten i tekniske installationer ti år bagud i forhold til Sverige og Danmark. Så vi har nok at se til i de kommende år," siger Mattias Johansson.

Læs også: Grohe og Bravida indgår samarbejdsaftale

Han frygter ikke for den store uro, der har præget kursmarkedet det seneste stykke tid. Han mener nemlig ikke, at den er relateret til de markeder, som Bravida finder sig i.  

I forbindelse med børsnoteringen planlægger Bravida at sætte 35 procent af aktiekapitalen til salg. Og ifølge Bravida er der allerede nu stor interesse fra både private- og institutionelle investorer.

-SSM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle