Brugen af det grønne håndværkerfradrag stiger

Det grønne håndværkerfradrag blev reddet på målstregen med finanslovsaftalen for 2018. Og nye tal fra Skatteministeriet viser, at fradraget er populært i den brede befolkning.

”Den gennemsnitlige bruger af håndværkerfradraget er en nordjysk husejer med en månedsindkomst mellem cirka 17.000 og 29.000 kroner, der i 2016 trak 6.740 kroner fra i skat”, siger Bo Sandberg, cheføkonom i Dansk Byggeri. Foto: Ricky John Molloy/Dansk Byggeri. .

Da Skatteministeriet i juli 2017 offentliggjorde de første tal for anvendelsen af det "nye", grønne håndværkerfradrag målrettet energirenoveringer, var der færre, der benyttede fradraget i 2016 end i 2015. Nu er der kommet opdaterede tal, som ser væsentligt bedre ud end i sommer.

”De første tal for benyttelsen af det grønne håndværkerfradrag viste 383.000 brugere i 2016. I takt med at alle selvangivelser – også fra selvstændigt erhvervsdrivende – er kommet i hus og statistikken er opdateret, så viser det sig nu, at der var 416.340 skattepligtige, der benyttede håndværkerfradraget i 2016”, siger erhvervsorganisationen Dansk Byggeris cheføkonom Bo Sandberg, der har nærstuderet tallene:  

Knap ni procent brugte fradraget
”De godt 416.000 personer, der i 2016 anvendte fradraget, udgør 8,9 procent af de skattepligtige. Det er bestemt ikke så ringe endda. Der blev i 2016 i alt givet fradrag for 2,8 milliarder kroner. med en skatteværdi på ca. 800 millioner kroner. Efter adfærd og tilbageløb er provenutabet opgjort til 540 millioner kroner”.

Med virkning fra 2016 blev håndværkerfradraget todelt med 12.000 kroner årligt øremærket til energirenoveringer og 6.000 kroner til rengøring, havearbejde med videre. Efter denne opdeling er servicedelen af fradraget begyndt at fylde mere i landskabet. Nu bruges cirka 75 procent af fradragsbeløbet på håndværk og cirka 25 procent på service. Tidligere var den relative fordeling henholdsvis 90 procent og ti procent.

Nordjyder og mellemindkomster bruger fradraget flittigst
Selvom håndværkerfradraget har levet en omtumlet tilværelse med mange ændringer i rammevilkårene siden det så dagens lys i 2011, så er der alligevel nogle faste holdepunkter i statistikken.

”Håndværkerfradraget er bredt geografisk forankret. Det er mest populært vest for Storebælt – og allermest i Region Nordjylland, hvor 10,4 procent af skatteborgerne i 2016 brugte fradraget. I Region Hovedstaden var det til sammenligning 7,5 procent”, siger Bo Sandberg.

Selvom højindkomstgrupperne procentvis har lidt større tilbøjelighed til at trække håndværker- eller serviceudgifter fra på selvangivelsen, fylder disse grupper så lidt i den samlede statistik, at det ikke rokker ved konklusionen om, at håndværkerfradraget er bredt forankret i hele befolkningen.

Fake news at fradraget kun er for de rige  
”50,6 procent af brugerne havde i 2016 en årsindkomst under 350.000 kroner, 78,1 procent havde en årsindkomst under 500.000 kroner, mens blot 8,9 procent af brugerne tjente over 700.000 kroner”, siger Bo Sandberg og fortsætter:

”Den gennemsnitlige bruger af håndværkerfradraget er en nordjysk husejer med en månedsindkomst mellem cirka 17.000 og 29.000 kroner, der i 2016 trak 6.740 kroner fra i skat. Derfor hører det også til i fake news-kategorien, når det i debatten ofte postuleres, at håndværkerfradraget kun er til gavn for de rige indbyggere i kommunerne nord for København”.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup