Bygningsstyrelsen fyrer spansk installatør på milliardbyggeri

Store forsinkelser og ringe kvalitet får Bygningsstyrelsen til at opsige kontrakten med den spanske installatørgigant Inabensa, der står for VVS og ventilation i milliardbyggeriet Niels Bohr Bygningen.

Bygningsstyrelsen har mistet tilliden til teknikvirksomheden Inabensa, der står for VVS- og ventilations-entreprisen i Niels Bohr Bygningen. Arkivfoto. .

Bygningsstyrelsen har ophævet kontrakten med den spanske teknikvirksomhed Inabensa, der står for VVS og ventilation i storentreprisen Niels Bohr Bygningen i København, skriver Licitationen.

Fyringen af Inabensa kommer efter, at Bygningsstyrelsen i nogen tid har konstateret dårlig kvalitet og store forsinkelser i VVS- og ventilationsarbejdet, uden at det har ført til ændringer og rettelser.   

”Bygningsstyrelsen har som følge deraf mistet tilliden til Inabensa Danmark og til, at arbejdet kan blive færdiggjort inden for kontraktens rammer i forhold til såvel tid som kvalitet. På denne baggrund har Bygningsstyrelsen derfor besluttet, at samarbejdet ophører og meddelt Inabensa Danmark, at kontrakten ophæves med virkning pr. 10. februar 2017”, skriver vicedirektør Signe Primdal Lyndrup i en mail til Licitationen.

Bygningsstyrelsen har over for Licitationen ikke ønsket at uddybe, hvem der skal overtage Inabensas arbejde, hvor omfattende forsinkelserne er, og hvor stor ekstraregningen bliver.  

Uberettiget kontraktophævelse
Inabensa Danmark kalder fyringen for uberettiget og har overladt sagen til sine advokater for at få en hurtig afklaring.

Den spanske installatør har i Danmark også kontrakter på el-, VVS- og ventilationsarbejdet på det nye hospital i Herlev. Her siger projektleder Jesper Bo Myhr til Licitationen, at bygherren er godt tilfreds med samarbejdet med Inabensa.

Niels Bohr Bygningen til en pris af 1,6 mia. kroner skal huse Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet ved Købehavns Universitet. Byggeriet skulle efter den oprindelige tidsplan have stået klar ved årsskiftet.

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

06.06.2025Installator.dk

Klima- og Energiscenen bliver Folkemødets grønne centrum

06.06.2025Installator.dk

Eksport holder stand trods Trump´s toldmure

06.06.2025Installator.dk

InstallatørGruppen køber nordsjællandsk el-virksomhed

05.06.2025Coromatic A/S

Sponseret

‘Time to build’ er en udfordring, som vi ikke taler (nok) om

04.06.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Vi har udvidet vores samarbejdet med VVS Comfort

04.06.2025Installator.dk

3D software til byggebranchen har gjort Dalux til vækstkomet

04.06.2025Installator.dk

Stor installationsvirksomhed skifter direktør

03.06.2025Installator.dk

Koble vil tilbyde hjælp til strategiarbejdet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle