Caverion forenkler ledelsesstrukturen

Vækst og efterspørgsel får nu Caverion til at samle alle jyske afdelinger under distriktschef Danny Rasmussens ledelse.

Tidligere distrikschef i Sydjylland, Danny Rasmussen, overtager nu ledelsen af alle Caverions servicecentre i det jyske. Foto: Caverion..

Teknikentreprenøren Caverion, der tilbyder løsninger inden for alt fra el, VVS og ventilationsopgaver til avancerede CTS-løsninger og OPP-projekter inden for bygningers livscyklus, omstrukturerer til en enklere ledelsesstruktur i det jyske.

Den landsdækkende virksomhed har de seneste år oplevet stabil vækst i særligt det sydjyske under Danny Rasmussens ledelse, og det skal nu udbredes til resten af Jylland. Distriktschefen overtager ledelsen af de to andre jyske distrikter, og tre distrikter bliver dermed samlet til ét. I Caverions serviceorganisation er Fyn i forvejen under ledelse af distriktschef Lars Nielsen, og Sjælland har Lars Gustavsen som distriktschef.

Med den nye forenkling af ledelsesstrukturen får Danny Rasmussen dermed ansvaret for Caverions i alt 11 jyske afdelinger og servicecentre beliggende i Aalborg, Randers, Aarhus, Viborg, Herning, Esbjerg, Fredericia, Kolding, Vejle og Sønderborg.

Læs også: Kemp & Lauritzen fremlægger begivenhedsrigt regnskab

”Det er vigtigt at være lokalt tilstede og tæt på kunderne i hverdagen, så vi ønsker at fastholde vores lokale og regionale tilstedeværelse på centrale lokationer i Jylland”, siger Danny Rasmussen og fortsætter:

”Samtidig kræver det mange kompetencer at tilbyde alle de tekniske fag i hver afdeling, så derfor er samarbejde på tværs af største betydning. For at fastholde kunderne og udbygge vores position i markedet kræver det en konstant tilpasning, som jeg glæder mig at stå i spidsen for”.

Caverion i Danmark blev fra årsskiftet sammenlagt med Caverion i Norge. I Danmark har Caverion flere end 1.000 ansatte og en omsætning på godt en milliard kroner. 

-CHM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

16.04.2025Scankab Cables A/S

Sponseret

Vælg de rigtige kabler til opgaven

15.04.2025Avidenz A/S

Sponseret

Husk opstillingskontrol af tekniske hjælpemidler – også ved flytning af disse

15.04.2025Rico System A/S

Sponseret

Fremtidens Varebilindretning: Grøn Omstilling, Vægt og Effektivitet i Fokus hos Rico System A/S

14.04.2025Installator.dk

Millionoverskud og Gazelle – nu er Enstall Power gået konkurs

14.04.2025Installator.dk

Grøn omstilling på hjul: De eldrevne varebiler vinder frem

14.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Podcast-afsnit med fokus på Byggeriets Modenhedsmåling 2025

14.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller oplevede markant fald i 2024

Jobmarked

Se alle

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser

Bliv faglærer på el-afdelingen i Holbæk

Gør en forskel - vær med til at uddanne fremtidens elektrikere. Da vi har mange ansøgere til vores elektrikeruddannelse på Nordvestsjællands Erhvervs-og Gymnasieuddannelser- NEG, er der fuld fart på. Derfor søger vi nu en ny kollega til vores team af faglærere.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

21.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

Faglærere til grundforløb på elektrikeruddannelsen i Odense

Er du en dygtig og erfaren elektriker, er du stolt af dit fag, kan du lære fra dig, og vil du være med til at forme fremtidens elektrikere? Har du samtidig et positivt menneskesyn, og er du klar til at gøre undervisning til din primære profession? Så har vi verdens bedste job til dig!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2025

Syddansk Erhvervsskole

To lærere til hovedforløb på VVS-energiuddannelsen, Syddansk Erhvervsskole (Genopslag)

Er du en dygtig og erfaren VVS-håndværker, der har lyst til en helt ny rejse med dit fag? Og kan du give din begejstring videre til elever, der så småt er begyndt at lære faget at kende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

20.04.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle