Dansk Byggeri: Varmebesparelser er et vigtigt bidrag i grøn omstilling

En ny SBi-rapport "Varmebesparelser i eksisterende bygninger" undersøger rentabiliteten for bygningsejerne ved investeringer i varmebesparelser. Og det er noget, der bidrager til den grønne omstilling, vurderer direktør for Dansk Byggeri.

”Allerede nu skal vi finde ud af, hvordan vi realiserer de langsigtede mål for 2050 på en omkostningseffektiv måde. Og her er debatten om udbygning med vedvarende energi, elektrificering og hvilken rolle energieffektivisering skal spille helt central”, siger Michael H. Nielsen, direktør i Dansk Byggeri..

Statens Byggeforskningsinstitut (SBi) har for nylig udsendt rapporten ”Varmebesparelser i eksisterende bygninger”. Den er bestilt af Energistyrelsen, der har ønsket en beregning af potentialet for varmebesparelser i den eksisterende bygningsmasse.

Samtidig er formålet med rapporten at få et overblik over rentabiliteten for bygningsejerne ved investeringer i varmebesparelser.

Bidrager til grøn omstilling
Ifølge direktør i Dansk Byggeri, Michael H. Nielsen, er SBi’s rapport et godt bidrag til at udpege områder, der skal bringes i spil i den grønne omstilling:

”Spørgsmålet er, hvordan vi realiserer målet om fossil uafhængighed i 2050. Det perspektiv skal tages med i forhold til de forestående forhandlinger om den nye energiaftale, der rækker frem mod 2030”, siger Michael H. Nielsen og fortsætter:

”Allerede nu skal vi finde ud af, hvordan vi realiserer de langsigtede mål for 2050 på en omkostningseffektiv måde. Og her er debatten om udbygning med vedvarende energi, elektrificering, og hvilken rolle energieffektivisering skal spille helt central”.

Læs også: Dansk Byggeri: Skolernes dårlige indeklima kalder på kommunal prioritering

Nedbringelse af varmeforbruget kan gavne bygningsejere
Med fokus på potentialet for varmebesparelser viser SBi-rapporten, at hvis den samlede danske bygningsmasse i forbindelse med nødvendig renovering også bliver energieffektiviseret til et niveau svarende til kravene i det gældende bygningsreglement (BR15 og BR18), vil det nedbringe varmeforbruget med en tredjedel – og det er noget, der kan være rentabelt for bygningsejerne, fortæller Michael H. Nielsen:

”Den samlede investering i energieffektiviseringen ville være cirka 40 milliarder kroner, og investeringen ville være særdeles rentabel for bygningsejerne, idet de over en 30-årig periode ville få deres investeringer tilbage mellem to og tre gange afhængig af, hvilken energikilde den enkelte bygningsejer anvender til rumopvarmning”, siger han og fortsætter:

”Rapporten konkluderer dog intet om, hvilket niveau af varmebesparelser, der vil være samfundsøkonomisk optimalt. Her har en tidligere rapport fra Aalborg Universitet vist, at det er omkostningseffektivt at lave energibesparelser i de bestående bygninger på op til 40 procent i forhold til den tilsvarende omkostning ved udbygning med vedvarende energi”.

Michael H. Nielsen mener, at rapportens resultater understreger, at energieffektivisering skal indgå som en central del i den energiaftale, der forventes at falde på plads efter nytår.

- EL

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Coromatic A/S

Sponseret

Coromatic udvider produktionen for at styrke Nordens beredskab

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Installator.dk

Intelligent bygningsautomatik vinder frem – men kortsigtet fokus bremser udviklingen

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Tidligere Verdo-direktør skal stå i spidsen for Odsherred Forsyning

Installator.dk

Bornholm rykker tættere på strøm fra planlagt energiø

Installator.dk

70 millioner skal sikre flere elektrikere og VVS'ere

Installator.dk

AI skal frigøre mere kapacitet i elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværksforsvar og angrebshåndtering

Vil du lære det nyeste inden for trusler, sårbarhed og malware – og samtidig blive skarp på kryptografiske løsninger?

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Sikker implementering af systemer

Er det dit ansvar, når virksomheden skal sikre data under transport og ved opbevaring? Så er det vigtigt at vælge en sikker og tilstrækkelig hurtig kryptografisk algoritme.

Dato

29.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde