Danvak finder sin nye generalsekretær i Østrig

Danvak har fundet en internationalt erfaren afløser for den tidligere generalsekretær Michael Mast, der forlod stillingen tilbage i september.

Den nye generalsekretær i Danvak, Claus Andreasson, har mere end 20 års erfaring fra topposter i ind- og udland, hvor han også har haft flere bestyrelsesposter. Foto: Danvak. .

Claus Andreasson har 1. marts tiltrådt stillingen som Danvaks nye generalsekretær, hvor han skal stå i spidsen for drift og udvikling af det faglige netværks aktiviteter samt en udvidelse af samarbejdet med internationale organisationer.

Det er en erfaren herre, der sætter sig i chefstolen hos Danvak. Den 57-årige Claus Andreasson har mere end 20 års erfaring fra topposter i ind- og udland, hvor han også har haft flere bestyrelsesposter. Han har gennem sin karriere haft særlig fokus på udvikling og implementering af forretningsstrategi, ledelsesudvikling og økonomisk vækst.

Senest har han været executive vice president i Hoerbiger Kompressortechnik i Østrig, og tidligere har han været ansat i Burmeister & Wain Energy, Rovsing Dynamics og Ansaldo Vølund. Claus Andreasson er uddannet civilingeniør fra DTU og har desuden en HD i udenrigshandel fra CBS.

Flere aktiviteter
Danvak tilbyder efteruddannelse og netværk til godt 2.000 medlemmer, der arbejder med indeklima, komfort og energi. Og medlemmerne stiller høje krav om tidssvarende og aktuelle kurser, temamøder og konferencer, så de kan følge med udviklingen. Det vil den nye generalsekretær søge at honorere:  

”Danvaks medlemmer har stor viden inden for HVAC-området, hvor det for mig drejer sig om at få denne viden bredt ud dels i Danmark, men også internationalt. Dette er ensbetydende med flere aktiviteter inden for kurser, konferencer og netværk”, siger Claus Andreasson, der ikke lægger skjul på, at et øget aktivitetsniveau bliver en stor muldfuld.  

”Den store udfordring for mig ligger i at udbygge vores aktivitet med de i sekretariatet begrænsede ressourcer. Dette vil til en start kræve en ekstra arbejdsindsats for at forøge foreningens økonomiske fundament ved at udvide foreningens medlemsantal, se hvordan vi kan inddrage virksomhederne og dermed skabe økonomi til at vækste vores sekretariat og vores kursus-, konference- og netværksudbud”.

Der er velkomstreception mandag den 20. marts kl. 13.00-14.00, hvor alle medlemmer og forretningsforbindelser er velkomne. Receptionen holdes hos Danvak på Paul Bergsøes Vej 6 i Glostrup.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

27.08.2025Installator.dk

Odsherred Forsyning under konkursbehandling

27.08.2025Installator.dk

Verdo fyrer 70 medarbejdere

27.08.2025CSRD+CO

Sponseret

Første ESG-rapport i hus

26.08.2025Carlog System

Sponseret

Effektiv drift starter med overblik

26.08.2025Installator.dk

VELTEK skal være mere synlig

26.08.2025Installator.dk

Danmark mangler arbejdskraft – nu har regeringen åbnet døren

25.08.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Højtydende kontaktor giver nye fordele

25.08.2025Installator.dk

Inddragelse skaber tilfredshed hos arbejdsmarkedets parter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
Danish Security Fair

AMBITIØS SIKKERHEDSMESSE Danmarks store fagmesse, der præsenterer de nyeste teknologier indenfor elektroniske og mekaniske produkter og systemer til sikring af mennesker, bygninger og områder. Med Danish Security Fair sigter vi efter, at gøre en positiv forskel for aktørerne indenfor sikkerhedsbranchen. Dette gælder for både udstillere og besøgende. Den gode kontakt og handel virker begge veje, og igennem en dialog samt professionelle netværk, skabes et fundament for fælles vækst. Danish Security Fair er stedet, hvor professionelle aktører møder nye kunder og kontakter. Messen har fokus på business og bundlinje for alle parter i sikkerhedsbranchen og arbejder for at skabe værdi i den danske sikkerhedsbranche. Messen giver mulighed for at etablere personlige relationer i en branche, som bliver mere og mere digitaliseret.

Dato

27.08.2025

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101 - 7000 Fredericia

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Samarbejde, kommunikation og konfliktforebyggelse i projekteringsforløbet

Lær at indsamle lovpligtig dokumentation til at udføre byggesagsansøgninger og færdigmelde byggerier korrekt.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Projektledelse og teknisk entreprisestyring

Bliv rådgiver og leder på entrepriser.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup