DM i Skills er godt for den lokale byggebranche

I år afholdes DM i Skills i Fredericia, og det glæder Dansk Byggeri, at det nu er Sydjyllands tur til at få besøg af de mange talentfulde elever.

DM i Skills handler ikke kun om de prestigefyldte titler, der gives ved arrangementet. De unge og deres forældre kan også få et indblik i, hvad man kan bruge en erhvervsuddannelse til. Foto: SkillsDenmark..

Fra den 4. til 6. februar samles landets dygtigste erhvervsskoleelever i Fredericia til DM i Skills, hvor de dyster om titlen som Danmarks mest talentfulde erhvervsskoleelev inden for en række forskellige fagdiscipliner.

Læs også: Her er finalekandidaterne til DM i Skills

Og det er godt for den lokale bygge- og anlægsbranche i Fredericia, at der sættes fokus på erhvervsuddannelserne i lokalområdet, lyder det fra Dansk Byggeri.

”Det er vigtigt, at vi får sat erhvervsuddannelserne på dagsordenen, for vi ved, at vi kommer til at mangle faglært arbejdskraft i den lokale bygge- og anlægsbranche inden for få år, og derfor skal vi have flere af de unge til at vælge en erhvervsuddannelse. DM i Skills har vist sig at være et rigtig godt arrangement, der har hjulpet til med at sprede kendskabet til erhvervsuddannelserne”, siger Michael Lund Kristensen, næstformand i Dansk Byggeri.

DM i Skills handler ikke kun om de prestigefyldte titler, der gives ved arrangementet. De unge og deres forældre kan også få et indblik i, hvad man kan bruge en erhvervsuddannelse til.

”Erhvervsuddannelserne kæmper stadigvæk med det rygte, at de ikke er lige så meget værd som en gymnasial uddannelse. Forældrene spiller ofte en meget stor rolle i de unges valg af uddannelse, og derfor håber jeg, at der er rigtig mange forældre, som vil tage deres børn under armen og lægge vejen forbi Messe C i Fredericia. Så kan de få syn for sagen og opleve, hvor mange muligheder en erhvervsuddannelse giver”, siger Michael Lund Kristensen.

Brødrene Dahl som sponsor
Igen i år sponsorerer VVS-grossisten Brødrene Dahl sammen med otte underleverandører DM i Skills med VVS-materialer til en værdi af 200.000 kr. Der er tale om blandt andet rør, fittings, blandingsbatterier og diverse værktøj, der skal sikre optimale rammer om konkurrencen ”Danmarks dygtigste VVS-lærling”.

Hos Brødrene Dahl mener man nemlig, at arrangementer som DM i Skills er med til at gøre en forskel for fremtidens fagfolk:

”Det er utroligt vigtigt for os at støtte arrangementer som det her. Vi har alle en interesse i at uddanne kompetente og fagligt stærke unge til at løfte morgendagens udfordringer, siger Peter Birkmann, salgschef hos Brødrene Dahl.

DM i Skills, der har været afholdt siden 1997, består i dag af 27 faglige udvalg og mere end 50 erhvervs-, SOSU- og landbrugsskoler. Deltagerne kommer fra traditionelle fag som eksempelvis frisør-, murer-, VVS-, el-, og snedkerfaget.

Læs også: Vinderne i DM i Skills er kåret

Sidste år besøgte mere end 68.000 mennesker konkurrencen, da den løb af stablen i Bella Center i København, og igen i år er der masser af muligheder for selv at prøve kræfter med de mange håndværksfag som besøgende.

-SSM

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup