Douchetoiletter skal på Danmarksturné

Geberit rejser i løbet af efteråret forbi 14 danske byer for at vise sine douchetoiletter frem.

I en specialbygget kæmpe-truck kan danskerne teste Geberits douchetoiletter. Foto: Geberit..

I efteråret tager Geberit på roadshow til 14 danske byer. Med sig har de en specialbygget kæmpe-truck, der er installeret med virksomhedens douchetoiletter. Det skal give danskerne mulighed for at se og teste de moderne toiletter på egen krop. Undervejs vil en række af de lokale forhandlere stå klar til at byde de interesserede danskere velkommen ombord på toilet-trucken.

Læs også: Douche-toiletter spås gennembrud i 2015

”Vi håber, at rigtig mange nysgerrige vil kigge forbi og prøve douchetoiletterne. Mange kunder synes, det er grænseoverskridende at skulle teste et douchetoilet første gang. Men det er ærgerligt, for det er faktisk både en behagelig og luksuriøs oplevelse, som samtidig er meget hygiejnisk”, forklarer Kim Nielsen fra Bedre Bad i Odense, der er en af de lokale forhandlere, der er med i Geberits roadshow.

Landechef for Geberit Danmark, Bent Knudsen, håber, at tilstedeværelsen af de lokale forhandlere kan være med til at lede flere kunder i retning af de lokale samarbejdspartnere.

”Forhåbentlig er arrangementerne med til at gøre vejen mellem kunde og forhandler langt kortere. Vi ser det som en enkel og direkte vej til en god salgsdialog, og vi er meget glade for, at de lokale forhandlere bakker op om vores roadshow”, siger Bent Knudsen.

Læs også: Teknikken rykker ind på badeværelset

Geberits roadshow har 17 stop i 14 forskellige danske byer og kører fra den 14. oktober til den 1. november.

-SSM

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Viessmann ApS

Sponseret

Installatørens rolle har ændret sig – i takt med at kundernes forventninger er steget

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle