Elinstallatører satser på solceller og vindmøller

TS-gruppen, som er et netværk af 25 elinstallatører, har gennem længere tid haft fokus på energirenovering. Med en aftale med Zeteco Energy, som skal levere solceller og husstandsvindmøller, regner TS-gruppens direktør, Mick Clausen, med, at der kommer endnu mere gang i området.

TS-gruppens allerstørste fokusområde har ifølge direktør Mick Clausen indtil nu været varmepumper, hvor han mener, at der ligger et stort uudnyttet potentiale. Det er luft-luft-varmepumperne, der trækker læsset. Dem sælger gruppens medlemmer 50 af for hver jordvarmepumpe.

”Det seneste års tid har vi så kigget meget på andre grønne energiteknologier såsom solceller og husstandsvindmøller. Derfor har vi indgået et strategisk samarbejde Zeteco, der, som vi ser det, er en af de mere dynamiske herhjemme, og som kan levere nogle gode kvalitetsprodukter og en fornuftig forretningsstruktur, som passer godt til os,” siger han og tilføjer:

”TS-gruppen bliver dermed det første danske netværk af elinstallatører, der samlet tager et stort og vigtigt skridt ind i en ny grøn fremtid.”

Han skyder på, at vedvarende energi og energioptimering i dag udgør ti procent af omsætningen for installatørerne i TS-gruppen.

"Men jeg vil også sige, at TS-gruppen og alle medejerne er meget, meget bevidste om, at hvis vi skal vækste, og det skal vi jo, så vil det ikke i de kommende år komme til at ske på det traditionelle elmarked med stikkontakter, kabler og føringsveje. Det vil blive vedvarende energi og energioptimering, og jeg vil håbe på, at vi gennem netværket bliver i stand til at løfte det til i hvert fald 30 procent inden for bare næste år. Det skal vi simpelthen, og det er vi allesammen enige om. Vi har lige haft strategiseminar, og alle er med på beatet," understreger han.

Partnerskab skal bringe elinstallatører videre
Aftalen med Zeteco betyder, at de lokale TS-centre fremover skal tilslutte alle Zeteco Energy’s anlæg, og samtidig bliver de forhandlere af Zeteco Energy’s solcelle og vindmølle anlæg. Det betyder at Zeteco Energy’s innovative løsninger bliver lettere tilgængelige over hele landet, hvor de 35 lokale TS-centre blandt andet får helt nye muligheder for at levere både små og store totalløsninger med solcelleanlæg eller vindmøller.

Der er ifølge Mick Clausen to forhold, der har gjort samarbejdet med netop Zeteco interessant. Dels er de teknologisk set med fremme, og dels har TS-gruppen kunnet forhandle sig til fordelagtige vilkår.

”Det interessante for TS-gruppen er, at vi ikke alene får adgang til at sælge deres produkter, vi får også eksklusivitet som solcellepartner og landsdækkende installatør af deres husstandsvindmøller. Det er sådan set det, der er kernen for os, siger Mick Clausen,” som fremhæver, at det i sidste ende betyder, at gruppens installatører opnår en større konkurrencedygtighed.

”Vi skal selvfølgelig overveje, om det er den rigtige partner, vi har valgt, men det føler vi os meget overbevist om, at det er. Vi passer godt sammen, og vi opfatter dem som meget seriøse.”

Netop det har TS-gruppen fået afprøvet henover de seneste tre uger, hvor 60 mand har været på kursus hos Zeteco, det vil sige repræsentanter fra samtlige virksomheder. Det har dog primært handlet om produktkendskab og salg, da TS-gruppens installatører i forvejen har kendskab til området. Ifølge Mick Clausen har de blot brugt flere forskellige leverandører og altså ikke fået de fordele, der ligger i det strategiske partnerskab.

”Nu har vi så ligesom samlet trådene og indgået en samarbejdsaftale, som foreløbig går til udgangen af 2011.”

Kunden skal overbevises
Forudsætningen for succes er selvfølgelig, at elinstallatørerne kan overbevise kunderne om, at det er en god ide at investere i vedvarende energi, og TS-gruppen savner ikke argumenter. Ifølge Mick Clausen er det ”rigtig hot” lige nu, også fordi man kan låne penge til det. I den forbindelse er han utrolig glad for Zetecos tilbudsberegner.

”Sådan en har jeg ikke set andre steder. Med den kan man sidde ude hos kunden og lave kalkulationer på, hvor meget anlægget producerer og på investering og tilbagebetalingstid. Det er sådan set et ret unikt værktøj, som vi er meget, meget glade for,” siger han.

På den måde kan installatørerne også beregne kundens energibesparelse, nedbringelse af CO2-udslip, og hvor meget kunden kan tjene på investeringen.

Indtjeningen kommer som følge af nettomålerordningen, som lader måleren løbe baglæns, når anlægget producerer mere el, end der er behov for. Enhver må producere strøm ved hjælp af vindmøller eller solceller og bruge det eksisterende el-net som ’lager’. Når anlægget producerer mere strøm end man bruger, ledes overskudsstrømmen ud i el-nettet.

Udviklingen inden for solcelleanlæg har gjort dem billigere og mere effektive på en gang. Derfor regner TS-gruppen med et øget salg også på dette område.

Kundeseminarer
For at hjælpe salget fremad har TS-gruppen forsøgt at afholde kundeseminarer, hvor indtil videre 30 har deltaget. Det har været en succes, så der kommer flere møder, forsikrer Mick Clausen. Hidtil har deltagerne alle været erhvervskunder, men arrangementer for privatkunder er i støbeskeen.

”Vi inviterer til et arrangement på et par timer, hvor vi fortæller om løsningsmulighederne, og hvordan den lokale installatør kan hjælpe dem. På kundemøderne fortæller TS-gruppen ikke udelukkende om vedvarende energi. Også energioptimering er en del af arrangementet,” fortæller Mick Clausen.

Energirådgivning
TS-gruppens installatører optræder også som energirådgivere i samarbejde med Dansk Energioptimering, og her er det ikke altid elinstallatørens ydelser, der er mest brug for, ”men så kan vi henvise til nogle af vores lokale samarbejdspartnere."

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

25.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Mellem mursten og megabytes

25.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller har indgået toårig aftale med InstallatørGruppen

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding