Brancheprofilen: En vandhane kan altid blive videreudviklet

Lars Lindegaard Østerhaab, ny development & sourcing manager hos armaturproducenten Damixa, skal være med at videreudvikle virksomhedens produkter i en endnu mere grøn retning.

Lars Lindegaard Østerhaab, development & sourcing manager hos Damixa. .

Hvad består dit nye job i?
Jeg skal være med til at udvikle nye, danskdesignede produkter samt videreudvikle og gøre eksisterende løsninger bedre og mere miljørigtige. Desuden skal jeg håndtere og auditere vores leverandører, for eksempel ved at tjekke om de overholder vores krav, standarder, specifikationer og etiske retningslinjer.

Det er klart design, samt udvikling og håndtering af leverandører, der kommer til at fylde mest i min hverdag. Derudover skal jeg også tage mig af en del projektledelse.  

Hvorfor har du valgt at arbejde med armaturer?
Vandhaner bruges af alle hver dag, og det er berigende for mig som ingeniør at være med til at skabe nogle produkter, der kan gøre en forskel for forbrugerne og måske gøre deres liv lettere.

En vandhane kan altid videreudvikles og blive endnu mere energibesparende og grøn. For eksempel ved at bruge alternative og mere miljøvenlige materialer. Det er interessant at finde frem til, hvordan vi får vandhaner til at føles som om, at de giver mere vand, end der reelt set kommer ud. Der ligger en masse teknologi bagved, som skal udvikles. 

Om Lars Lindegaard Østerhaab

Uddannelse:
Maskiningeniør fra Odense Teknikum i 2009

Tidligere stillinger:
Design- og udviklingsingeniør hos Universal Robots

Hvad bliver den største udfordring i dit nye job?
At finde frem til, hvad markedet efterspørger, da folk jo ikke altid kender deres behov. Hvad er interessant, og hvad sælger? Jeg kommer til at sidde med i projektorganisationen, der beslutter, hvilke projekter vi skal søsætte. Vi skal udforme produkter, der er producérbare og samtidig sikre, at de har de funktioner, som kunderne gerne vil have. 

Har du et godt karriereråd?
For mig har det virket, at jeg gjorde mig det klart, hvad jeg gerne ville karrieremæssigt. Og så kan jeg godt lide at blive udfordret. Jeg synes, at man skal tage imod de udfordringer, man bliver stillet over for, selv om det af og til kan give nogle knubs. Man skal turde springe ud i det og ikke hænge fast i det gamle. 

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

Mere kraft. Mindre børste

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle