En vej til virkelige vandbesparelser

Vand er en knap ressource, og det er dyrt, så der er ingen grund til at bruge mere vand end nødvendigt i toiletter. Det er filosofien bag ecoBETA’s skylleventiler.

Lisbeth Sylvester fra ecoBETA A/S lyder helt ærgerlig, når hun taler om to-skyls-toiletter med to tryk, for efter hendes mening kan ecoBETA levere en meget bedre løsning, som virksomheden da også har taget patent på.

”De gængse to-skyls toiletter er jo i virkeligheden en rigtig dårlig løsning til alle toiletter uden for hjemmet, for folk er ligeglade med, hvor de trykker, og hvad sker der så? De trykker på begge knapper, eller knapperne sætter sig fast - og toilettet løber,” siger hun.

”Vores løsning er en to-skyls-ventil med ét tryk, så man ikke kan vælge forkert. Tryk og slip giver et kort skyl, og vil man have et langt skyl holder man bare knappen nede i 3-4 sekunder,” siger hun.

Voldsomt fald i vandforbrug
Lisbeth Sylvester har faktisk noget at have sin påstand i. Virksomheden har i år for anden gang vundet den britiske miljøpris Waterwise. Det har selvfølgelig givet medgang på det britiske marked, hvor virksomhedens installationer indtil videre giver besparelser på en milliard liter vand samt 750 tons CO2 per år. Det var dette resultat, der førte til miljøprisen

Adskillige svenske hoteller har fået skylleventilen installeret, og her har man dokumenteret en besparelse på 42 procent af vandforbruget til toiletter, opgjort på det samlede vandforbrug er besparelsen 15-20 procent.

Ventilen er også installeret i Danmark. Et par eksempler er Musikhuset i Esbjerg og Frederiksberg Rådhus, som begge har oplevet besparelser på mellem 45 og 50 procent af vandforbruget, og ingen har ifølge Lisbeth Sylvester haft brug for vedligeholdelse.

”Og det er jo ikke kun grundvandet, vi sparer på, for det koster el at pumpe det op, og det belaster rensningsanlæggene, hvor der også skal bruges mere el,” siger Lisbeth Sylvester.

Kommunerne burde bruge det
”De fleste kommuner og virksomheder mangler i dag penge til omfattende miljøinvesteringer og derfor bliver både kommuner og virksomheder nødsaget til at være opfindsomme, innovative og lave nye alliancer med virksomheder, som med små investeringer kan producere store resultater på energi- og miljøområdet,” mener Lisbeth Sylvester, som tilføjer, at tilbagebetalingstiden ligger på under et år.

www.installator.dk/vvs

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth hurtigregulerende gulvvarme - Amager Strandvej

18.12.2025Guldager A/S

Sponseret

Legionella: En usynlig risiko, der kræver synlig handling

17.12.2025Geberit A/S

Sponseret

Ny Geberit Duofix med reduceret CO₂-aftryk og opfyldelse af kriterier i DGNB og EU-taksonomi

08.12.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Ny fedtudskiller til restaurant i Carlsberg Byen

04.12.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Faglighed, humor og fællesskab, der skaber tilknytning

01.12.2025TOTO

Sponseret

Toiletbygninger - Arkitektur der vil noget!

25.11.2025Installator.dk

Unidrain og HusCompagniets indgår ny aftale

03.11.2025TOTO

Sponseret

HÔTEL PLAZA ATHÉNÉE PARIS

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle