Energiprojekt skal spare regionshospital for millioner

En stor energirenovering af Regionshospitalet Viborg skal over de næste 12 år sikre besparelser for omtrent 38 millioner kroner. Schneider Electric er ESCO-partner på projektet.

Renoveringerne forventes at være afsluttet inden for to år, hvorefter de vil give årlige besparelser på cirka 3 millioner kroner. .

Regionshospitalet Viborg kan se frem til en grøn fremtid med store besparelser i både energi og kroner og ører. Regionshospitalet har nemlig indgået et ESCO-samarbejde med Schneider Electric, der skal reducere hospitalets energiforbrug med 25 procent og CO2-aftryk med 27 procent. Det skal ske gennem en stor energirenovering af hospitalets og psykiatriens bygninger. I Viborg omfatter projektet 18 bygninger, der får gennemført tiltag, som skal sikre en besparelse på 38 millioner kroner.

Læs også: Alle vinder ved energibesparelser

Om ESCO-aftaler

ESCO er samarbejdsform, hvor en leverandør forpligter sig til at nedbringe ressource- og energiforbruget for en partnervirksomhed, kommune eller region.

ESCO-leverandøren garanterer en besparelser, der dækker omkostningerne til de nødvendige energiprojekter.

Hvis besparelsen bliver større end garantien, så deler parterne den økonomiske gevinst, mens ESCO-leverandøren dækker forskellen, hvis resultatet ligger under den garanterede besparelse.

Som ESCO-partner er det Schneider Electric, der garanterer million-besparelsen, som betaler for de nødvendige investeringer i energirenoveringen. Og det er en god løsning, mener Stig Tofteberg, der er teknisk chef for Hospitalsenheden Midt, som omfatter hospitalerne i Viborg, Skive og Silkeborg og Hammel.

”Foranalysen viser, at vi har et stort potentiale for at energirenovere vores bygninger, så det bliver godt at komme i gang. Det har været oplagt at udføre det som et ESCO-projekt, da vi kan leasing-finansiere projektet med sikkerhed i de garanterede energibesparelser. Vi har tidligere gennemført ESCO-projekter med succes, så det er langt fra et fremmed koncept for Region Midt”, siger Stig Tofteberg.

Læs også: Uenighed om væksten inden for energirenovering

Udskiftning af tekniske installationer
Under energirenoveringen skal en stor del af de tekniske installationer udskiftes og optimeres, herunder ventilationen, varmeanlæg og belysning. Derudover skal flere bygninger efterisoleres, og der skal også etableres solcelle-anlæg og udskiftes vinduer. En væsentlig del af projektet går desuden ud på at sikre bedre kontrol og overblik over energiforbruget med intelligent energiovervågning, så energiforbruget kan justeres undervejs.

Renoveringerne forventes at være afsluttet inden for to år, hvorefter de vil give årlige besparelser på cirka 3 millioner kroner.  

-SSM

ADI Global Distribution A/S

Sponseret

Nordic Security Integration Expo

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

03.06.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

DynaFlow – ny gulvvarmeshunt med indbygget ”intelligens”

03.06.2025Brunata A/S

Sponseret

Grøn omstilling sætter nye krav til ejendomme

03.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

26.05.2025Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

21.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Offgrid strømstation til sommerhus og strømafbrydelser

12.05.2025Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

12.05.2025Techem Danmark A/S

Sponseret

Installer forbrugsmålere og hent besparelser til dine kunder også i ejendommens byggefase

07.05.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Vil revolutionere datacenterindustrien med ny AI-teknologi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle