Energiselskaber medfinansierer LED-millionbesparelser

HTH Køkkener har udskiftet 5.000 lysstofrør på fabrikken i Ølgod med nyudviklede LED-rør, der bruger 80 procent mindre strøm og giver millionbesparelser. Forsyningsselskab var med til at betale udskiftningen.

Lumiere har tidligere samarbejdet med Nobia Denmark om at levere lyssætningen i flere af HTH-Køkkeners showrooms. Nu har Lumiere skiftet samtlige lysstofrør ud med mere energivenlige LED-rør på fabrikken i Ølgod. PR-foto. .

Teknologien bag LED-lys udvikler sig med enorm hast, og hvor det hidtil ikke har kunnet betale sig at udskifte lysstofrør, er tilsvarende LED-rør nu kommet ned i et prisleje, hvor det er en særdeles rentabel investering.

Læs også: Danskerne vil have LED

HTH Køkkeners 53.000 kvadratmeter store fabrik i Ølgod har længe stået over for en udskiftning af de omkring 5.000 gamle lysstofrør. Køkkenproducenten har tidligere brugt den Vejlebaserede belysningsvirksomhed Lumieres ekspertise til at oplyse landets mange HTH-butikker og kontaktede derfor firmaet igen, da turen kom til fabrikken og et af de største belysningsprojekter nogensinde på dansk grund.

”LED-markedet flyder med produkter af tvivlsom kvalitet, så vi valgte Lumiere, der kunne rådgive om fordele og ulemper ved forskellige løsninger. Vi ville undgå discountvarer og valgte derfor kvalitetskomponenter fra kendte, solide leverandører”, fortæller Søren Krath, indkøbschef i HTH Køkkener.

Millioninvestering med kort tilbagebetaling
HTH har i de seneste år haft løbende samtaler med Lumiere om, hvornår det kunne betale sig at udskifte de gamle lysstofrør, og slog til, da tilbagebetalingstiden blev endnu mere fordelagtig.

”Udskiftningen af de 5.000 lysstofrør er en investering på over to millioner kroner. Men med en årlig energibesparelse på op mod én million kroner er pengene hurtigt tjent hjem. De nye rør lyser bedre, i længere tid og bruger samtidig 80 procent mindre strøm. Vi havde faktisk en elektriker gående på fuld tid, som ikke lavede andet end at udskifte lysstofrør i fabrikshallen. Han kan nu få andre vigtige opgaver”, forklarer Søren Krath.

Penge at spare for alle
Fordi fabriksanlægget er i drift døgnet rundt, har de nye LED-rør skabt en enorm energibesparelse på cirka 750.000 kilowatttimer årligt – eller hvad der svarer til det årlige strømforbrug i 175 gennemsnitsvillaer.

Med sådan en besparelse har HTH Køkkener haft mulighed for at søge tilskud til energirenovationen, hvilket Lumiere også har hjulpet med. Lysvirksomheden er nemlig autoriseret energirådgiver og indhentede mere end 250.000 kroner i anlægstilskud fra energiselskabet Trefor.

”Da støtteordningen begyndte i 2006, kunne alle rådgive om energitilskud, og det lokkede en del plattenslagere til, der kaldte sig eksperter. Nu skal virksomheder have en godkendt rådgiver som mellemled for at kunne søge om tilskud, hvilket har øget sikkerheden for at få god rådgivning”, siger Henrik Grundholm, direktør i Lumiere.

Han vurderer, at størstedelen af landets produktionsvirksomheder med fordel kan investere i effektive og energibesparende LED-lyskilder.

Læs også: Bornholmske skoler og kommunale bygninger får LED-lys

”Man kan inden for en overskuelig årrække tjene investeringen hjem igen og derefter spare massivt på elregningen i årevis. Samtidig opnås et forbedret arbejdslys”, fortæller Henrik Grundholm.

- JKK

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.12.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Nye standarder for termisk inspektion med FLIR i65 og Elma Instruments

10.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

Er det mon den rigtige julemand der har deltaget i julekonkurrencen...

09.12.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

08.12.2025Gustav Klauke GmbH

Sponseret

Kan det virkelig gøres så simpelt??

08.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[NY UGE] Fiberbokse på menuen - sødt og salt i præmie

05.12.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

M23-HYBRID apparatstik til bølgelodning

04.12.2025Alcadon ApS

Sponseret

[NU FLERE GEVINSTER] Julekonkurrencen har taget en vild drejning!

03.12.2025Wexøe A/S

Sponseret

Wexøe lampeudtag – elektrikerens foretrukne

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle