Energistyrelsen opfordrer til mere LED-belysning i detailhandlen

Over de næste to måneder vil mere end 800 butikker få besøg af LED-konsulenter fra Energistyrelsen, der har til formål at få butikkerne til at bruge mindre strøm og forbedre bundlinjen.

Der er penge at spare, hvis en detailhandel vælger at skifte sin almindelige belysning ud med LED..

Hos Energistyrelsen vil man gerne gøre opmærksom på spare-potentialet ved at skifte til LED-belysning. LED-pærer er nemlig langt mere energieffektive end almindelige pærer – og så har de en levetid på mellem 10 og 25 år.

Derfor besøgte Energistyrelsens LED-konsulenter allerede i efteråret 2016 mere end 1.200 butikker i 20 kommuner rundt omkring i Danmark i forbindelse med kampagnen ”Mindre strøm – mere bundlinje”.

Læs også: Sanistål udskifter 636 lamper med LED

I forbindelse med efterårets kampagne viste en undersøgelse, at 29 procent af de butiksejere, der fik besøg, har kontaktet en installatør eller lignende for at få rådgivning om skiftet til LED-belysning, og yderligere 24 procent forventer eller overvejer at tage kontakt til selvsamme.

Besøg fra konsulenter giver pote
Samtidig oplever otte ud af ti butiksejere, at de har fået relevant og brugbar information om, hvordan de fremadrettet skal komme videre i processen med et skifte til LED-belysning, og næsten ni ud af ti butiksejere er positive i forhold til Energistyrelsens initiativ.

I forbindelse med efterårets kampagne kortlage Energistyrelsens LED-konsulenter samtidig besparelser for 15 millioner kroner, hvoraf de 18 af kommunerne kan se frem til et besparelsespotentiale på ti millioner kroner blandt deres detailbutikker.

Derudover kan samtlige butikker i gennemsnit spare 31.000 kroner over en periode på syv år, hvis de vælger at udskifte deres almindelige lyskilder med LED.

Læs også: Dansk selskab knækker koden til lagring af klimavenlig strøm

Hos Energistyrelsen er man glade for det resultat, man indtil videre har opnået med LED-konsulenternes indsats:

”De mange butiksbesøg i efteråret viste, at der er stor interesse for LED-pærernes økonomiske og miljømæssige fordele. Derfor er det meget positivt, at flere kommuner er interesseret i, at butikkerne får besøg af vores LED-konsulenter, så endnu flere butiksejere forhåbentlig bliver motiveret til at skifte til LED-pærer”, siger Stig Uffe Pedersen, der er vicedirektør i Energistyrelsen.

- EL

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

Annonce

Installator.dk

CFO forlader Verdo efter blot en måned

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams