"Erhvervsuddannelse udfordrer mere end gymnasiet"

Der er mere udfordring i en erhvervsuddannelse, end i gymnasiet. Sådan lyder det fra 23-årige Rasmus Vilhelmsen, der netop har vundet DM i Skills for VVS-lærlinge.

Mester Claus Sørensen (tv) fra Regner & Claus Sørensen VVS i Vejen er stolt af sin lærling. Han har haft Rasmus Vilhelmsen (th) i lære i tre år..

Kedeligt og ikke udfordrende nok. Sådan husker 23-årige Rasmus Vilhelmsen, der blev Danmarksmester ved DM i Skills, tilbage på gymnasietiden. Inden han startede på en erhvervsuddannelse tog han en gymnasial uddannelse, men han havde brug for at komme ud og bruge både hænder og hoved.

Læs også: ”Gør op med uddannelsessnobberi”

”Det var kedeligt. Jeg kunne ikke se, hvad jeg skulle bruge det til”, siger Rasmus Vilhelmsen, der vil anbefale andre unge, der har lyst til at bruge både hænder og hoved, til at tage en erhvervsuddannelse.

”Man bliver mere udfordret, og man får meget ansvar. Jeg havde nogle gode år i gymnasiet. Men skulle jeg vælge mellem de to, ville jeg vælge en erhvervsuddannelse”, siger han.

Læs også: Danmarks bedste el- og VVS-lærlinge kåret

Den tilgang glæder udviklingschef i Arbejdsgiverne Finn Kyed, der har arbejdet med uddannelsesområdet i mange år, og som fulgte Rasmus Vilhelmsen ved DM i Skills.

”Med en erhvervsuddannelse lærer man at bruge både hænder og hoved. Og her er det glædeligt, at nogen vælger en erhvervsuddannelse, selvom de egentlig først har valgt gymnasiet", siger Finn Kyed.

Han mener dog, at det ville være smartere, hvis der ikke var så mange unge, der automatisk valgte gymnasiet.

"Specielt når der faktisk er mange fordele ved en erhvervsuddannelse. Der er gode muligheder for beskæftigelse, rigtig gode muligheder for at starte sit eget, og skulle man senere få lyst til at læse videre, er det også en mulighed”, siger Finn Kyed.

Rasmus Vilhelmsen er i lære hos Regner & Claus Sørensen VVS i Vejen.

-SSM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vi søger en arbejdsmiljøkonsulent

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup