12.09.2017 | VENTILATION | Indeklima
Et væld af spjæld giver øget fleksibilitet i byggeriet
Indhold fra partner Hvad er dette?
Med lanceringen af helt nye spjældtyper sætter ventilationsspecialisten Lindab fokus på fleksibilitet i både produkt og byggeri. Samtidig udvides sortimentet af riste, og dermed mulighederne for at sammensætte lige netop den ventilationsløsning, der passe
Billeder
Lindab lancerer to nye spjæld til MB-trykfordelingsboksen, som et alternativ til det populære Konus spjæld
Nødvendigheden af en ventilationsløsning for at opnå et godt indeklima står efterhånden klart for de fleste. Ventilationsanlæg udføres i mange varianter fra de helt simple til de højteknologiske
Valget af ventilationsløsning træffes ofte allerede ved projektering, men nogle gange viser den oprindelige løsning sig ikke at være den rette. At skifte fra én ventilationsløsning til en anden er kompliceret og kræver oftest, at man samtidig også udskifter trykfordelingsboksen og ændrer i kanalsystemet. Det vil Lindab gøre op med og lancerer derfor en række nye spjældtyper, der gør det nemt at tilpasse ventilationsløsningen uden at skulle ændre væsentlig i kanalopbygningen.
Simple spjæld giver plads til variation
Lindab lancerede i 2010 deres Konus-spjæld til MB-trykfordelingsboksen. På grund af spjældets evne til at regulere luft ved et højt tryk uden at støje, har spjældet været særdeles populært hos installatører. Nu byder Lindab på en ny og mere simpel type spjæld til MB-trykfordelingsboksen som alternativ til det avancerede Konus-spjæld.
”Nogle gange er det ikke nødvendigt med en spjældløsning i trykfordelingsboksen, der kan drosle et stort tryk i ventilationssystemet. Ønsker man derimod en minimal trykregulering i MB-boksen kommer de nye spjæld ind i billedet. Funktionelt er de simplere, men de har stadig høj kapacitet og et lavt støjniveau,” fortæller produktchef for Indoor Climate Solutions, Niels Mulvad fra Lindab.
Helt konkret er der tale om to nye, simplere spjæld. Ét spjæld til indblæsning, ét spjæld til udsugning. Sortimentet af spjældtyper til montering i MB-trykfordelingsboksen består nu af 5 forskellige spjældtyper og understøtter dermed Lindabs fokus på fleksibilitet i byggeriet. Alle spjældtyper kan derfor også nemt tages ud i forbindelse med service og rengøring af kanalsystemet.
Udvidet sortiment af riste
Det er ikke kun inden for spjæld, at Lindab lancerer nye produkter. Når det kommer til riste, satser producenten også på at forny og udvikle markedet.
”Lindabs ristesortiment har i mange år været det samme. Nu har vi en række helt nye riste, der imødekommer efterspørgslen på at dække nogle konkrete behov. Det gælder blandt andet riste, hvor man kan indsætte filtre, riste som har bedre adgangsmuligheder i forbindelse med service i kanalsystemet og riste udført i galvaniseret eller rustfri stål,” fortæller Niels Mulvad.
Lindab har de seneste år opgraderet produktionsfaciliteterne med fabrikker, der specialiserer sig i fremstilling af stål- og aluminiumsriste til ventilationsanlæg. Med de nye fabrikker udvider og fornyer Lindab sortimentet af ventilationsløsninger.
Yderligere oplysninger:
Niels Mulvad, produktchef for Indoor Climate Solutions hos Lindab. Tlf.: 7323 2103 eller niels.mulvad@lindab.com
Læs mer her: www.lindab.dk/trykfordelingsbokse
Denne artikel er en del af temaet Tema: Ventilation & indeklima
Branchen

Lindab modtager prestigefuld certificering
Den største hindring for en god og effektiv ventilationsløsning er utætheder. Branchen arbejder konstant på at forbedre tæthedsgraden af løsningerne. Som den første på markedet har Lindabs kanalsystemer nu modtaget en Eurovent-certificering i bedste tæthedsklasse.
Indhold fra partner
Indeklima

Case: Lindab får stor ventilationsordre i Øresund Park
Nybyggeri stiller store krav til ventilation. I 450 nye lejligheder i Øresund Park installerer man Lindabs ventilationsløsning InDomo, fordi systemet er pladsbesparende, nemt at montere og hurtigt kan tilpasses de mange lejligheder.
Indhold fra partner
Branchen

Gaveregn i december
HO HO HO - kan du også mærke julestemningen komme snigende? Det kan vi hos Lindab, for vi nærmer os igen december, og endnu engang er det tid til Lindabs julekalender. Som altid finder du dagens spørgsmål bag lågen, og traditionen tro kan du vinde fine julegaver, hvis du svarer rigtigt.
Indhold fra partner
Indeklima

LindabTanken - en ny blog fra Lindab
På LindabTanken kan du læse den nyeste viden inden for ventilation, byggeri og indeklima. Eksempelvis; hvorfor tagrender ikke bare er tagrender; og hvad LindabPascal egentlig er, og hvordan det virker.
Indhold fra partner
Arbejdsredskaber

Lindab er en af Danmarks Bedste Arbejdspladser
Lindab er nr. 26 på listen over Danmarks Bedste Arbejdspladser i 2017
Indhold fra partner
Branchen

Se Lindabs løsninger inden for boligventilation
Mød Lindab på Nordeuropas største ejendomsmesse i Bella Center den 29. og 30. marts 2017.
Indhold fra partner