Flere lærlinge vælger installationsbranchen

2017 blev et nyt rekordår for optaget af lærlinge i de danske el- og VVS-installationsvirksomheder. Men der er stadig brug for, at fx industrien er med til at uddanne især fremtidens elektrikere, hvis udviklingen skal fortsætte, lyder det fra Tekniq.

I år er det fjerde år i træk, at antallet af uddannelsesaftaler i industrien er steget markant, lyder det fra brancheorganisationen Tekniq. Arkivfoto..

Installationsbranchen går stadig forrest, når det gælder om at slå dørene op for flere lærlinge. Således viser nye tal fra Undervisningsministeriet, at el- og VVS-installationsvirksomhederne i 2017 igen nåede nye højder for antallet af indgåede uddannelsesaftaler.

Helt præcist så ansatte el-virksomhederne 13,1 procent (i alt 2.198) flere lærlinge, mens VVS-virksomhederne ansatte 3,2 procent (i alt 811) flere end i 2016. Samtidig er det fjerde år i træk, at antallet af uddannelsesaftaler i branchen er steget markant.

Helt præcist ansatte el-virksomhederne 13,1 procent (i alt 2.198) flere lærlinge, mens VVS-virksomhederne ansatte 3,2 procent (i alt 811) flere end i forhold til 2016..

Til sammenligning er antallet af indgåede uddannelsesaftaler for alle erhvervsuddannelserne i 2017 faldet med 3,7 procent:

”Det er fantastisk, at installationsbranchen igen har kunnet gøre plads til endnu flere lærlinge, og det understreger det store engagement hos virksomhederne for at bidrage til at sikre den nødvendige arbejdskraft”, siger Tina Voldby, underdirektør i brancheorganisationen Tekniq, og fortsætter:

”Samtidig er det en understregning af, at der er tale om en branche i fremgang, hvor der er brug for den opdaterede viden og de færdigheder, som lærlingene udstyres med på erhvervsskolerne”.

Læs også: SMVdanmark: SMV'er tager flest lærlinge, men snydes for bonus

Industrien skal uddanne det nødvendige antal lærlinge
Samtidig med det stigende antal indgåede uddannelsesaftaler faldt antallet af VVS-energilærlinge i skolepraktik med hele 39,6:

”VVS-virksomhederne har med andre ord støvsuget erhvervsskolerne for lærlinge. Og selvom optaget på VVS-energiuddannelsen er steget, så er der plads til, at endnu flere søger ind og får en teknisk uddannelse i topklasse, samtidig med at de får åbnet en lang række spændende karrieremuligheder”

På elektrikeruddannelsen er antallet af lærlinge i skolepraktik dog steget med 5,1 procent til trods for, at elinstallationsvirksomhederne optog rekordmange lærlinge i 2017:

Samtidig med det stigende antal indgåede uddannelsesaftaler faldt antallet af VVS-energilærlinge i skolepraktik med hele 39,6. På elektrikeruddannelsen er antallet af lærlinge i skolepraktik steget med 5,1 procent ..

”Vi er rigtig kede af, at tallet er steget. Det er med til at give branchen et dårligt image. Men vi er ganske enkelt ikke i stand til at uddanne elektrikere til alle de brancher, der har brug for dem”, siger Tina Voldby og uddyber:

”Branchens virksomheder uddanner over 95 procent af samtlige af landets elektrikere, men kun cirka 40 procent af dem arbejder faktisk i elinstallationsbranchen nogle få år efter endt uddannelse. Det til trods for, at installationsvirksomhederne især de senere år faktisk er blevet rigtig gode til at tiltrække en del af de medarbejdere, som tidligere er søgt mod andre brancher”.

Hun påpeger derfor nødvendigheden i, at industrien i højere grad bidrager til at uddanne det nødvendige antal elektrikerlærlinge, hvis branchen på sigt skal undgå at mangle dygtige faglærte.

- EL

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg A/S har ansat ny direktør til divisionen Service & Installation

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup