Flere lærlinge vælger installationsbranchen

2017 blev et nyt rekordår for optaget af lærlinge i de danske el- og VVS-installationsvirksomheder. Men der er stadig brug for, at fx industrien er med til at uddanne især fremtidens elektrikere, hvis udviklingen skal fortsætte, lyder det fra Tekniq.

I år er det fjerde år i træk, at antallet af uddannelsesaftaler i industrien er steget markant, lyder det fra brancheorganisationen Tekniq. Arkivfoto..

Installationsbranchen går stadig forrest, når det gælder om at slå dørene op for flere lærlinge. Således viser nye tal fra Undervisningsministeriet, at el- og VVS-installationsvirksomhederne i 2017 igen nåede nye højder for antallet af indgåede uddannelsesaftaler.

Helt præcist så ansatte el-virksomhederne 13,1 procent (i alt 2.198) flere lærlinge, mens VVS-virksomhederne ansatte 3,2 procent (i alt 811) flere end i 2016. Samtidig er det fjerde år i træk, at antallet af uddannelsesaftaler i branchen er steget markant.

Helt præcist ansatte el-virksomhederne 13,1 procent (i alt 2.198) flere lærlinge, mens VVS-virksomhederne ansatte 3,2 procent (i alt 811) flere end i forhold til 2016..

Til sammenligning er antallet af indgåede uddannelsesaftaler for alle erhvervsuddannelserne i 2017 faldet med 3,7 procent:

”Det er fantastisk, at installationsbranchen igen har kunnet gøre plads til endnu flere lærlinge, og det understreger det store engagement hos virksomhederne for at bidrage til at sikre den nødvendige arbejdskraft”, siger Tina Voldby, underdirektør i brancheorganisationen Tekniq, og fortsætter:

”Samtidig er det en understregning af, at der er tale om en branche i fremgang, hvor der er brug for den opdaterede viden og de færdigheder, som lærlingene udstyres med på erhvervsskolerne”.

Læs også: SMVdanmark: SMV'er tager flest lærlinge, men snydes for bonus

Industrien skal uddanne det nødvendige antal lærlinge
Samtidig med det stigende antal indgåede uddannelsesaftaler faldt antallet af VVS-energilærlinge i skolepraktik med hele 39,6:

”VVS-virksomhederne har med andre ord støvsuget erhvervsskolerne for lærlinge. Og selvom optaget på VVS-energiuddannelsen er steget, så er der plads til, at endnu flere søger ind og får en teknisk uddannelse i topklasse, samtidig med at de får åbnet en lang række spændende karrieremuligheder”

På elektrikeruddannelsen er antallet af lærlinge i skolepraktik dog steget med 5,1 procent til trods for, at elinstallationsvirksomhederne optog rekordmange lærlinge i 2017:

Samtidig med det stigende antal indgåede uddannelsesaftaler faldt antallet af VVS-energilærlinge i skolepraktik med hele 39,6. På elektrikeruddannelsen er antallet af lærlinge i skolepraktik steget med 5,1 procent ..

”Vi er rigtig kede af, at tallet er steget. Det er med til at give branchen et dårligt image. Men vi er ganske enkelt ikke i stand til at uddanne elektrikere til alle de brancher, der har brug for dem”, siger Tina Voldby og uddyber:

”Branchens virksomheder uddanner over 95 procent af samtlige af landets elektrikere, men kun cirka 40 procent af dem arbejder faktisk i elinstallationsbranchen nogle få år efter endt uddannelse. Det til trods for, at installationsvirksomhederne især de senere år faktisk er blevet rigtig gode til at tiltrække en del af de medarbejdere, som tidligere er søgt mod andre brancher”.

Hun påpeger derfor nødvendigheden i, at industrien i højere grad bidrager til at uddanne det nødvendige antal elektrikerlærlinge, hvis branchen på sigt skal undgå at mangle dygtige faglærte.

- EL

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny app løser de klassiske udfordringer med arbejdsmiljøarbejdet endnu bedre

18.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

18.02.2026Installator.dk

InstallatørGruppen udvider i Schweiz

17.02.2026Installator.dk

Nu bliver det lettere at sætte solceller op på offentlige bygninger

17.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

17.02.2026TEKNIQ

Sponseret

Gør ESG-arbejdet lettere med ny rabataftale

17.02.2026Installator.dk

Milliardprojekter dominerer byggeriet i 2026

16.02.2026Installator.dk

Tid til at finde de bedste unge talenter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup