Frandsen El opruster med køb af Robotek Gruppen

Med en plan om at udbygge og styrke sin position på Sjælland foretog el-installatørvirksomheden ved årsskiftet et opkøb af Robotek Gruppen, herunder Birkerød El og Hørsholm El.

”De kan en masse ting, som vi ikke kan. Blandt andet inden for automation og styring af komplekse områder som vandværker. Vi bliver i det hele taget fagligt bredere med opkøbet, og de får også tilføjet nogle kompetencer”, siger Henrik Ramlov Hansen, regnskabschef og partner hos Frandsen El. Arkivfoto..

El-installatørvirksomheden Frandsen El har 1. januar overtaget Robotek Gruppen, herunder Birkerød El og Hørsholm El.

Med købet og overtagelsen af Robotek Gruppens aktiviteter håber man hos Frandsen El på at kunne udbygge og styrke sin position på Sjælland for at underbygge virksomhedens planer om øget vækst og kompetenceudvikling, fortæller Henrik Ramlov Hansen, regnskabschef og partner hos Frandsen El til licitationen.dk:

”De kan en masse ting, som vi ikke kan. Blandt andet inden for automation og styring af komplekse områder som vandværker. Vi bliver i det hele taget fagligt bredere med opkøbet, og de får også tilføjet nogle kompetencer”, siger han.

Læs også: Frandsen El vil have mere styr på de indre linjer

Han oplyser samtidig, at opkøbet af Robotek Gruppen ikke har været længe undervejs:

”Vi er ikke sådan nogen, der trækker tingene i langdrag. Vi tager hurtigt en vurdering af, om vi vil bruge vores krudt på det. Og det har vi besluttet, at vi ville i det her tilfælde”, siger han til licitationen.dk og udelukker samtidig ikke muligheden for yderligere opkøb.

Med opkøbet overtager Frandsen El godt 30 medarbejdere. Robotek Gruppens nuværende adresse bevares imidlertid som en afdeling af Frandsen El, og derfor vil hverken kunder, samarbejdspartnere eller ansatte opleve de store ændringer.

Den fungerende afdelingschef hos Robotek Gruppen, Kenneth Ejsenhardt, fortsætter som afdelingschef og ansvarlig leder i afdelingen, der som et led i opkøbet ændrer navn til Robotek El & Teknik.

Robotek Gruppens hidtidige direktør Gert Vesterlund er efter eget ønske fratrådt med udgangen af 2017, men vil stå til rådighed i en overgangsfase.

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Data var ikke problemet. Det var den manglende struktur

Installator.dk

Kameraer, biometri og cyberkrav: Sikkerhedsmarkedet skifter gear i 2026

Installator.dk

Energistyrelsen skærper sikkerhedsopfordring til energisektoren

Installator.dk

TEKNIQ: Hybride trusler skærper kravene til sikring af kritisk infrastruktur

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup