Fremtiden byder på hybridvarmepumper

Lave energipriser bremser varmekilder med en kombination af gas og varmepumper. Fagfolk forventer et boom, når prisen på olie og gas stiger igen.

Familien Weile opvarmer sit rækkehus på Amager med en hybridløsning, der består af en kombination af en gaskedel og en varmepumpe. PR-foto..

Det er svært at sælge hybridvarmepumper til danskerne, når energipriserne er så lave i øjeblikket. Fagfolk forventer dog, at kunderne vil komme, hvis priserne stiger og lovgivningen presser på for mere miljø- og klimavenlig boligopvarmning.

”Vi regner med, at markedet vil stige de kommende ti år. Sammenlignet med en traditionel luft-vandvarmepumpe er hybridpumper ganske interessante, så gasprisen skal ikke ændre sig meget, før det giver mening at installere et hybridsystem. Nu er det mest interessant for større anlæg til to-tre huse eller flere. Især hvis man har en gaskedel i forvejen, er hybridløsningen billigere end at installere en varmepumpe uden gas”, siger seniorspecialist Svend Vinther Pedersen fra Teknologisk Institut.

Den danske importør MHG Danmark forventer sig også meget af fremtiden for hybridvarmepumper, så snart energipriserne stiger igen. Direktør Frank Jensen ser grønt på teknologien og opfatter kombinationen af et gasfyr med en varmepumpe som en opvarmningsmetode, der nedsætter energiforbruget og er CO2-venlig, så Danmark på ganske kort tid kan leve op til 2050-målene om en CO2-reduktion.

Læs også: Varmepumper bliver mere attraktive

”Det er ikke særlig interessant at sælge hybridopvarmning, så længe oliepriserne er så lave. Det her er fremtidens løsning som et kompromis mellem fossile brændstoffer og vedvarende energi”, siger Frank Jensen.

Han står bag en hybridinstallation i et rækkehus på Amager, der har opnået en årlig energibesparelse på 8.300 kroner. Hybridanlægget bruger den billige varme fra luften udenfor indtil plus to grader celsius. Når temperaturen dykker længere ned, sørger hybridanlægget for, at gasfyret træder til.

Hybridinstallationen giver en årlig energibesparelse på 8.300 kroner. PR-foto. .

Styring er svær
Frank Jensen understreger, at en hybridløsning ikke er specielt vanskelig at installere. En luftvarmepumpe kan monteres på alle typer af olie- og gaskedler. Han har selv solgt gaskedler til villaejere i 30 år og husker installatørernes skepsis, da de i 1980’erne skulle lære at sælge og installere gaskedler. De nye hybridløsninger er ikke sværere, bare anderledes.

”VVS-teknisk er der ikke noget svært ved at skrue varmeveksler og pumpe sammen, fylde med væske og tilslutte elektriciteten. Set ud fra et installatørsynspunkt er der ikke noget svært i dét. Det svære er det salgstekniske, fordi det er et dyrt produkt”, siger Frank Jensen.

Læs også: Prisen spænder ben for energirenoveringer

Svend Vinther Pedersen forklarer samstemmende, at monteringen er ligetil og ikke meget sværere at dimensionere og installere end et stand-alone-varmepumpe. Han råder installatørerne at vælge en producent med god teknisk support, så man kan ringe efter hjælp de første par gange, man monterer et anlæg.

”Styringskompatibiliteten er det største problem, så vi anbefaler et kompatibelt anlæg og helst født med producentens egen styring”, siger Svend Vinther Pedersen.

Store anlæg er konkurrencedygtige
Vil man have succes med hybridopvarmning i virksomhedens ordrebog, anbefaler Frank Jensen, at man ser sig om efter midaldrende kunder i store huse med en miljøvenlig indstilling til tilværelsen. Med til regnestykket hører også det mindre slid på gaskedlen, som kun anvendes i de koldeste måneder.

<p>”Vi er pionerer på området og træder den svære vej, men med tiden vil hybridvarmepumper blive lige så almindelig som gaskedler”.</p>

Frank Jensen, direktør i MHG Danmark

De typiske kunder bor i større huse på over 300 kvadratmeter eller med et energiforbrug til opvarmning på mere end 30.000 kroner om året. For en villa i almindelig størrelse på 150 kvadratmeter kan tilbagebetalingstiden nemt blive ti år eller mere, mens et stort enfamiliehus kan tjene investeringen ind på seks år.

”De typiske kunder er idealister eller folk i 40’erne eller 50’erne med en smule penge på kistebunden. Vi er pionerer på området og træder den svære vej, men med tiden vil hybridvarmepumper blive lige så almindelig som gaskedler. Så snart prisen på fyringsolie stiger til 12 kroner literen, bliver det igen sjovt at sælge varmepumper, og så tager det ikke mange år før installatørerne kan se, hvordan de kan tjene penge på produktet”, siger Frank Jensen.

Stor energireduktion med hybridvarmepumpe
Kombinationsløsningen i rækkehuset på Amager fungerer ved, at varmepumpen producerer varme til opvarmning, så længe temperaturen er over to grader celsius udenfor. Når temperaturen falder til under to plusgrader, overtager gaskedlen varmeproduktionen. Efter hybridvarmepumpen blev installeret, faldt gasforbruget med 86 procent. Gasfyret er således kun i drift, når det er koldt, og varmepumpen ikke er effektiv nok. Et styresystem sørger for at skifte mellem de to varmekilder for at udnytte energien bedst muligt.

Selve installationen af kombinationsanlægget tog 50 timer og blev foretaget af en autoriseret installatør. Anlægget har kostet 94.000 kroner, fordelt på 42.000 kr. til arbejdsløn og 52.000 kr. til materialer. Håndværkerfradraget kan bruges fuldt ud med en skattemæssig værdi på 3.600 kroner per person i husstanden. Dertil kommer et statsligt tilskud til CO2-reduktion på godt 7.000 kroner. Varmepumpen skal ifølge loven efterses årligt, og gasfyret bør efter anbefalingen tjekkes hvert andet år.

Pris: 94.000 kroner
Energiforbrug før: 21.300 kroner per år
Energiforbrug efter: 13.000 kroner per år
Årlig besparelse: 8.300 kroner

Kilde: Energistyrelsen

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Viborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

18.03.2026

Tid

08:00

Sted

Golf Hotel Viborg, Hans Tausens Allé 2, 8800 Viborg