Fuld Tænding i Kødbyen

Kødbyen på Vesterbro i København skal have moderniseret belysningen med nye installationer.

Høyrup & Clemmensen har fået til opgave at modernisere Kødbyens belysning med i alt 500 nye lygter og seks skulpturelle multimaster. En stor del af installationerne er specialdesignede. Foto: Høyrup & Clemmensen. .

500 nye lygter og seks skulpturelle multimaster. Det er, hvad der er blevet tilføjet, når elinstallatøren Høyrup & Clemmensen om nogle måneder er færdig med moderniseringsarbejdet i det populære københavnerkvarter Kødbyen.

Arbejdet starter i begyndelsen af juni og har fået navnet Fuld Tænding. Det er Københavns Kommune og Københavns Ejendomme, der står bag det omfattende projekt. Formålet er at fremhæve Kødbyens unikke og spændende karakteristika, men med nye, moderne installationer.

Læs også: Belysningsfirma og loftleverandør fusionerer

Kommunens kvartermester i Kødbyen, Niels Birk, siger om projektet:

”Det er besværligt at skilte og afspærre uden at genere folk og forretningsdrivende, men det er nødvendig at modernisere belysningen, så den bliver funktionel og energibesparende. Derfor har vi forberedt os i halvandet år og er helt trygge ved Høyrup & Clemmensens løsning”.

Ikke en helt almindelig opgave
Kødbyen er nemlig aldrig tom, man kan altid finde folk der arbejder eller hygger og fester, og så er nogle af bygningerne fredet, hvilket gør Kødbyens renovering til en udfordrende opgave.

”Opgaven i Kødbyen kræver samarbejde mellem alle parter. Når vi går i gang med arbejdet, skal folk stadig kunne passe deres forretning, og gæsterne skal kunne nyde kvarteret. Det kræver præcis koordinering, og det bliver et meget spændende projekt. Vi glæder os i hvert fald”, siger Lars Pedersen, projektleder fra Høyrup & Clemmensen.

Læs også: Europæiske belysningsnormer er snart en realitet

Derudover må de moderne installationer ikke ødelægge Kødbyens gamle, følsomme bygninger eller funktionalistiske stil og æstetik, hvorfor elinstallationerne bliver meget komplekse.

”Alt er specialdesignet til denne opgave. Selv lamperne er nummererede, så vi ved præcis, hvor de skal hænge. Kødbyen er en lidt speciel opgave, og vi er meget opsatte på, at resultat skal være i top”, fortæller Lars Pedersen.

Projektet Fuld Tænding forventes at være afsluttet til efteråret.

-CHM

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.11.2025NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT Black Week

25.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[ØG DINE VINDERCHANCER] Deltag hver dag og vind

24.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

[DELTAG FRA START] Jaaaahhh – ENDELIG er det officielt jul!

21.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Heavycon power kontaktindsatse til stærkstrømsapplikationer

21.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvad synes deltagerne egentlig om sidste uges webinar?

19.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Teknisk indsigt: FTTO og PoE i moderne netværksinfrastruktur

18.11.2025Alcadon ApS

Sponseret

Hvorfor ser Alcadon en stigende interesse for VFI4 fiber lyspen?

18.11.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Datainterfaces til styretavler og komponenter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn