GDV-ordningen bliver frivillig

Godkendt til Drikkevand-ordningen overlever trods flere bump på vejen. Reglerne bliver imidlertid revideret, og mærkningen bliver nu frivillig.

Trafik- og Byggestyrelsen har i dag, 4. juli, udstedt nye regler for Godkendt til Drikkevarer-ordningen (GDV), som blev indført i 2013.

Ordningen, som også kaldes dråbemærket, så ud til at forsvinde grundet regelændringer for byggevarer, der er i kontakt med drikkevand. Men i stedet er der blevet fundet en løsning på de udfordringer, som lovgivningen har ført med sig de seneste tre år.

Læs også: Dråben, der ikke dryppede

De nye regler betyder blandt andet, at dråbemærket, der hidtil har været obligatorisk at benytte på GDV-godkendte byggevarer, fremover bliver frivilligt at anvende.

Obligatorisk vs. frivilligt
Hos brancheorganisationen Tekniq glæder man sig over, at ordningen forbliver, men det frivillige aspekt falder ikke i god jord.

”Vi havde gerne set, at mærkningskravet var forblevet et obligatorisk krav, så forbrugere og aktører ad den vej kunne vide sig sikre på, at det konkrete produkt er godkendt”, lyder det fra Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq.

Fra Tekniqs side er anbefalingen til installatørerne derfor at benytte mærkede produkter – på den måde kan de lettest sikre sig, at produktet er godkendt.

Digitalisering af mærkningen
Leverandørernes brancheorganisation Veltek er, ligesom Tekniq, positive over for ordningens overlevelse – blandt andet fordi, der nu er givet grønt lys for, at hollandske, tyske og svenske godkendelser også gælder herhjemme.

Læs også: Nye regler skal give rent drikkevand

I modsætning til Tekniq anser Veltek dog det frivillige aspekt som en betydelig forbedring af rammerne på området, hvilket hænger sammen med muligheden for digitalisering.

”Vi er fortalere for en digitalisering af mærkningen, eksempelvis ved at bruge en QR-kode i stedet, da det giver producenter og leverandører meget mere frie hænder i forhold til, hvilke informationer de kan videregive til forbrugeren af deres varer, og hvor hurtigt de kan opdatere informationerne”, siger Per Rømer Kofod, administrerende direktør for Veltek.

I forbindelse med lanceringen af GDV-ordniningen i 2013 blev der vinket farvel til VA-ordningen og VA-mærket.

- KLZ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

RN Solutions ApS

Sponseret

Lysstyring efter solopgang og solnedgang giver markante energibesparelser i kvægstalde

Relateret indhold

06.10.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Effektivt rottestop ved renovering af Folehaven i Valby

01.10.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Leverance til første nye fjernvarmeselskab i otte år

30.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL Plus rumtermostat, 230V – vores nyeste rumtermostat i sortimentet

25.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth QuickTemp ClimaComfort® – nu også til 16 mm rør

22.09.2025Minimax Danmark

Sponseret

Danmarks mindste blødgøringsanlæg er nemt at montere og giver masser af blødt vand

22.09.2025TOTO

Sponseret

Nyt: RW auto-flush med nye trykplader i mat hvid eller sort

18.09.2025Grohe A/S

Sponseret

Faget i fokus: GROHE hylder unge faglærte ved EuroSkills 2025

16.09.2025TOTO

Sponseret

Bestseller RW - nu i helt hvidt design

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

07.10.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Varmepumpe kursus - Vølund Akademiet

Det videregående kursus giver dig et dybere kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning samt fejlfinding og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver, og det forudsættes, at du har en vis erfaring indenfor VVS, el og køleteknik.

Dato

08.10.2025

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – fra lovgivning til deling af grøn energi

Få styr på reglerne, teknologien og mulighederne for at dele solenergi – og bliv klar til at udnytte bygningernes fulde potentiale! Solcellemarkedet spiller en nøglerolle i den grønne omstilling, og potentialet for at udnytte tagflader, facader og grønne arealer til energiproduktion er større end nogensinde. Men vejen fra idé til nettilsluttet anlæg kan være kompleks – især når ambitionerne rækker ud over egetforbrug.

Dato

09.10.2025

Tid

08:30

Sted

Solar Skolen - Vejen eller Brøndby

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

ABB A/S
Kursus
Certificeret Advanced KNX kursus

Tilmeld dig

Dato

20.10.2025

Tid

10:00

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus: Verifikation

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

21.10.2025

Tid

08:30

Sted

Herning/Online