GDV-ordningen bliver frivillig

Godkendt til Drikkevand-ordningen overlever trods flere bump på vejen. Reglerne bliver imidlertid revideret, og mærkningen bliver nu frivillig.

Trafik- og Byggestyrelsen har i dag, 4. juli, udstedt nye regler for Godkendt til Drikkevarer-ordningen (GDV), som blev indført i 2013.

Ordningen, som også kaldes dråbemærket, så ud til at forsvinde grundet regelændringer for byggevarer, der er i kontakt med drikkevand. Men i stedet er der blevet fundet en løsning på de udfordringer, som lovgivningen har ført med sig de seneste tre år.

Læs også: Dråben, der ikke dryppede

De nye regler betyder blandt andet, at dråbemærket, der hidtil har været obligatorisk at benytte på GDV-godkendte byggevarer, fremover bliver frivilligt at anvende.

Obligatorisk vs. frivilligt
Hos brancheorganisationen Tekniq glæder man sig over, at ordningen forbliver, men det frivillige aspekt falder ikke i god jord.

”Vi havde gerne set, at mærkningskravet var forblevet et obligatorisk krav, så forbrugere og aktører ad den vej kunne vide sig sikre på, at det konkrete produkt er godkendt”, lyder det fra Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq.

Fra Tekniqs side er anbefalingen til installatørerne derfor at benytte mærkede produkter – på den måde kan de lettest sikre sig, at produktet er godkendt.

Digitalisering af mærkningen
Leverandørernes brancheorganisation Veltek er, ligesom Tekniq, positive over for ordningens overlevelse – blandt andet fordi, der nu er givet grønt lys for, at hollandske, tyske og svenske godkendelser også gælder herhjemme.

Læs også: Nye regler skal give rent drikkevand

I modsætning til Tekniq anser Veltek dog det frivillige aspekt som en betydelig forbedring af rammerne på området, hvilket hænger sammen med muligheden for digitalisering.

”Vi er fortalere for en digitalisering af mærkningen, eksempelvis ved at bruge en QR-kode i stedet, da det giver producenter og leverandører meget mere frie hænder i forhold til, hvilke informationer de kan videregive til forbrugeren af deres varer, og hvor hurtigt de kan opdatere informationerne”, siger Per Rømer Kofod, administrerende direktør for Veltek.

I forbindelse med lanceringen af GDV-ordniningen i 2013 blev der vinket farvel til VA-ordningen og VA-mærket.

- KLZ

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Installator.dk

Elektriske varebiler nærmer sig halvdelen af salget

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

20.08.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup