GDV-ordningen bliver frivillig

Godkendt til Drikkevand-ordningen overlever trods flere bump på vejen. Reglerne bliver imidlertid revideret, og mærkningen bliver nu frivillig.

Trafik- og Byggestyrelsen har i dag, 4. juli, udstedt nye regler for Godkendt til Drikkevarer-ordningen (GDV), som blev indført i 2013.

Ordningen, som også kaldes dråbemærket, så ud til at forsvinde grundet regelændringer for byggevarer, der er i kontakt med drikkevand. Men i stedet er der blevet fundet en løsning på de udfordringer, som lovgivningen har ført med sig de seneste tre år.

Læs også: Dråben, der ikke dryppede

De nye regler betyder blandt andet, at dråbemærket, der hidtil har været obligatorisk at benytte på GDV-godkendte byggevarer, fremover bliver frivilligt at anvende.

Obligatorisk vs. frivilligt
Hos brancheorganisationen Tekniq glæder man sig over, at ordningen forbliver, men det frivillige aspekt falder ikke i god jord.

”Vi havde gerne set, at mærkningskravet var forblevet et obligatorisk krav, så forbrugere og aktører ad den vej kunne vide sig sikre på, at det konkrete produkt er godkendt”, lyder det fra Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq.

Fra Tekniqs side er anbefalingen til installatørerne derfor at benytte mærkede produkter – på den måde kan de lettest sikre sig, at produktet er godkendt.

Digitalisering af mærkningen
Leverandørernes brancheorganisation Veltek er, ligesom Tekniq, positive over for ordningens overlevelse – blandt andet fordi, der nu er givet grønt lys for, at hollandske, tyske og svenske godkendelser også gælder herhjemme.

Læs også: Nye regler skal give rent drikkevand

I modsætning til Tekniq anser Veltek dog det frivillige aspekt som en betydelig forbedring af rammerne på området, hvilket hænger sammen med muligheden for digitalisering.

”Vi er fortalere for en digitalisering af mærkningen, eksempelvis ved at bruge en QR-kode i stedet, da det giver producenter og leverandører meget mere frie hænder i forhold til, hvilke informationer de kan videregive til forbrugeren af deres varer, og hvor hurtigt de kan opdatere informationerne”, siger Per Rømer Kofod, administrerende direktør for Veltek.

I forbindelse med lanceringen af GDV-ordniningen i 2013 blev der vinket farvel til VA-ordningen og VA-mærket.

- KLZ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

09.09.2025Installator.dk

Nyt koncept skal gøre vandinstallationer smartere

01.09.2025Geberit A/S

Sponseret

Digitalisering af VVS-branchen ændrer måden, vi arbejder på

27.08.2025Installator.dk

Daikin investerer i fremtidens VVS’ere

26.08.2025Grohe A/S

Sponseret

GROHE bakker op om unge faglærte ved EuroSkills 2025

20.08.2025Geberit A/S

Sponseret

Sådan føles fremtiden: Hightech douchetoilet kan nu testes i eget hjem

19.08.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL ventilmodul

18.08.2025Installator.dk

Sanitet: Bæredygtighed og høj komfort er et must

18.08.2025Grohe A/S

Sponseret

Ny alt-i-en-løsning til installation af indbyggede brusesystemer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle