GDV-ordningen bliver frivillig

Godkendt til Drikkevand-ordningen overlever trods flere bump på vejen. Reglerne bliver imidlertid revideret, og mærkningen bliver nu frivillig.

Trafik- og Byggestyrelsen har i dag, 4. juli, udstedt nye regler for Godkendt til Drikkevarer-ordningen (GDV), som blev indført i 2013.

Ordningen, som også kaldes dråbemærket, så ud til at forsvinde grundet regelændringer for byggevarer, der er i kontakt med drikkevand. Men i stedet er der blevet fundet en løsning på de udfordringer, som lovgivningen har ført med sig de seneste tre år.

Læs også: Dråben, der ikke dryppede

De nye regler betyder blandt andet, at dråbemærket, der hidtil har været obligatorisk at benytte på GDV-godkendte byggevarer, fremover bliver frivilligt at anvende.

Obligatorisk vs. frivilligt
Hos brancheorganisationen Tekniq glæder man sig over, at ordningen forbliver, men det frivillige aspekt falder ikke i god jord.

”Vi havde gerne set, at mærkningskravet var forblevet et obligatorisk krav, så forbrugere og aktører ad den vej kunne vide sig sikre på, at det konkrete produkt er godkendt”, lyder det fra Simon O. Rasmussen, underdirektør i Tekniq.

Fra Tekniqs side er anbefalingen til installatørerne derfor at benytte mærkede produkter – på den måde kan de lettest sikre sig, at produktet er godkendt.

Digitalisering af mærkningen
Leverandørernes brancheorganisation Veltek er, ligesom Tekniq, positive over for ordningens overlevelse – blandt andet fordi, der nu er givet grønt lys for, at hollandske, tyske og svenske godkendelser også gælder herhjemme.

Læs også: Nye regler skal give rent drikkevand

I modsætning til Tekniq anser Veltek dog det frivillige aspekt som en betydelig forbedring af rammerne på området, hvilket hænger sammen med muligheden for digitalisering.

”Vi er fortalere for en digitalisering af mærkningen, eksempelvis ved at bruge en QR-kode i stedet, da det giver producenter og leverandører meget mere frie hænder i forhold til, hvilke informationer de kan videregive til forbrugeren af deres varer, og hvor hurtigt de kan opdatere informationerne”, siger Per Rømer Kofod, administrerende direktør for Veltek.

I forbindelse med lanceringen af GDV-ordniningen i 2013 blev der vinket farvel til VA-ordningen og VA-mærket.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene Dahl A/S

Sponseret

Selvrensende toiletbørste skaber en ny forretning for VVS’eren

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Installator.dk

Jysk Elteknik overtager El-Huset Skive

Installator.dk

Energianalytiker advarer: Gasprisen kan nå 100 euro til vinter

Installator.dk

Flagermus var tæt på at forsinke elnetprojekt med et år

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

22.10.2026

Tid

08:30

Sted

Solar Brøndby

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
Projektstyring

Tag på kursus i projektstyring

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup