Hollandsk undersøgelse: Intelligente elmålere måler, som vinden blæser

På Twente-universitetet i Holland har forskere dokumenteret, at intelligente elmålere i nogle tilfælde måler næsten 600 procent forkert.

På Twente-universitetet i Holland har man undersøgt strømforbruget hos de såkalte "smart meters"..

Sammen med en række andre europæiske lande har Danmark sat et mål om, at alle hjem skal have installeret en intelligent elmåler i 2020. Men nu viser en videnskabelig undersøgelse i Holland, at de intelligente elmålere måske ikke er så intelligente som først antaget, skriver Politiken. 

En test af nogle af de såkaldte ”smart meters” har nemlig dokumenteret, at nogle målere viste et strømforbrug, der var 600 procent højere, end det rigtige.

Selvom et par af målerne også viste et strømforbrug, der var 30 procent for lavt, viste resten af målerne et forbrug, der var 457 og 582 procent højere end det reelle. Det vil sige, at målingerne næsten var op til seks gange for høje.

Læs også: Det første store batteri i Danmark er nu en del af elnettet

Det smarte ved intelligente elmålere er, at de konstant kan rapportere til elselskabet, hvordan strømforbruget ser ud. Elselskaberne skal altså ikke fysisk ud til måleren og aflæse forbruget - det bliver i stedet sendt via nettet, så selskaberne kan optimere elnettet efter forskellige belastningsgrader, skriver Politiken.

For forbrugerne er det smart, fordi det giver adgang til et differentieret elforbrug. Når der kan aflæses el konstant, kan man hos nogle elselskaber for eksempel få strøm fra vedvarende energikilder på bestemte tidspunkter på dagen, og så kan man nemmere indstille sit elforbrug ved at kigge på målerens data.

Uvist om målerne findes i Danmark 
Alle disse fordele kan dog hurtigt gå i vasken, hvis elmåleren viser forkert i et sådant omfang som i den hollandske undersøgelse. Af forskningsetiske årsager har forskerne valgt at anonymisere målerne, hvorfor det endnu er uvist, om identiske elmålere er solgt i Danmark. 

Det hollandske eksperiment var baseret på en almindelig husstands elforbrug, og forskerne anvendte almindelige lyspærer.

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

SPTH i Twin design med Push-in tilslutning

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus