Ingen unødige materialer på byggepladsen

Der er et øget behov for smidige leverancer og færre materialer på byggepladserne, ifølge ventilations- og isoleringsleverandøren Øland.

Øland sørger blandt andet for ventilationen på Det Nye Universitetshospital i Aarhus. Foto: DNU. .

Der er nye tider i byggebranchen. Før finanskrisen slog hul i markedet for nybyggerier, var der mindre fokus på produktivitet og kontrol med materialer, end der er i dag. Det kan leverandøren af ventilations- og isoleringssystemer, Øland, skrive under på.

Læs også: Blandingsbatterier skyld i skimmelsvamp på nyt supersygehus

Tidligere var det sådan, at byggepladsen bugnede med alt lige fra ventilationskanaler til byggematerialer, men i dag er der ofte kun den mængde materialer til stede, som skal bruges i den nære fremtid.

Der er desuden langt strengere kontrol med mængden af materialer på byggepladserne, og det betyder altså, at der er langt færre af dem. Det gælder blandt andet ved Det Nye Universitetshospital (DNU) i Aarhus, hvor Øland sørger for ventilationen.

“Vi kan se, at materialerne i langt højere grad end tidligere først skal leveres, når der er brug for dem. Ligger de på byggepladsen, bliver de udsat for vejr og vind og måske endda også tyveri. Og forsvinder de eller går i stykker, forsinker og fordyrer det hele projektet”, siger Johan Knudsen, lagerchef hos Øland i Aarhus.

Nyt koncept holder udgifter nede
Derfor har Øland indført et nyt koncept, som både sørger for, at der ikke ligger unødvendige byggematerialer på pladserne, og for at montørerne ikke behøver at forlade arbejdspladsen, hvis de står og mangler noget.

Øland leverer nemlig materialerne til byggepladserne fra sit store lager i Aarhus, hvor kapaciteten på de materialer, som især leveres til DNU, er øget.

“Vi kan se en tendens i branchen, som peger i retning af øget behov for smidige leverancer på byggepladsen og færre materialer på disse. Det er også bedst for alle parter, hvis montørerne bliver på pladsen hele dagen fremfor at skulle køre efter flere materialer. I stedet leverer vi det, der er behov for”, fortæller Johan Knudsen.

Læs også: Energiforbedringer og sygehuse fylder ordrebøgerne

Dermed medvirker Øland efter eget udsagn til at både de økonomiske og de tidsmæssige planer ved opførelsen af det, der bliver Aarhus‘ største arbejdsplads, holder.

- JKK 

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Kinesiske vindmøller kan koste tusindvis af danske job

Installator.dk

Norlys ud med nyt underskud

Installator.dk

SG lukker produktionen i Odense

Installator.dk

Grossisterne sælger mere – men milliarder er forsvundet fra bundlinjen

Installator.dk

Minister: Flere elmaster - hurtigere

Installator.dk

1.500 elkunder blev flyttet ved en fejl. Nu kommer de tilbage

Installator.dk

AI-drevet digitalisering skyller ind over produktionsgulvene

Installator.dk

Norlys udnævner ny direktør for energiforretningen

Installator.dk

Begrænset netadgang sat på pause for større elkunder

Installator.dk

50-årig elkabel fejres i Danmark – men fremtiden er omstridt i Norge

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle