Installationsbranchen optager rekordmange nye lærlinge

Elektriker- og VVS-uddannelserne sætter rekord i antallet af nye lærlingeaftaler, viser tal fra Undervisningsministeriet.

Antallet af lærepladser inden for installationsbranchen steg i 2015 med 17 procent sammenlignet med 2014. Foto: Tekniq..

Installationsbranchen er i stigende grad populær blandt unge, vidner nye tal fra Undervisningsministeriet om. I hvert fald blev der i 2015 indgået 17 procent flere lærlingeaftaler i forhold til 2014, oplyser brancheorganisationen Tekniq i en pressemeddelelse.

Læs også: Flere nye lærepladser i installationsbranchen

2015-tallene er netop blevet offentliggjort af ministeriet, og de viser desuden, at VVS-energiuddannelsen er den uddannelse, hvor stigningen i antallet af nye uddannelsesaftaler er højest. Tallet lyder på 22,7 procent flere aftaler end i 2014, mens stigningen ligger på 14,4 procent for elektrikeruddannelsen.

En attraktiv branche
De positive tal vækker glæde hos Tekniq:

”Vi er stolte og glade for, at branchen igen sætter rekord. På det faglærte område er 20 ud af 100 medarbejdere nu lærlinge, det kommer ingen andre brancher i nærheden af”, siger underdirektør Tina Voldby.

Læs også: Elektrikerlærling får medajle for topkarakterer

Hun mener desuden, at opskriften på flere lærepladser er ganske enkel:

”Man skal have en god og attraktiv branche, opdaterede uddannelser, som tiltrækker de dygtige unge, der er dygtige med både hovedet og hænderne. Installationsbranchen er attraktiv, fordi branchen er i vækst og tilbyder gode job- og karrieremuligheder”, siger Tina Voldby.

Ser man på erhvervsuddannelserne under ét, var der kun en procents stigning i indgåede aftaler. Den øvrige bygge- og anlægsbranche oplevede en stigning på 8,5 procent i antallet af nye lærepladser.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller henter ny VVS-direktør

Installator.dk

Økonomiaftale åbner for milliardinvesteringer i nedslidte skoler

Installator.dk

400 lærlinge har gennemført sikkerhedsuddannelse

Installator.dk

InstallatørGruppen efter børsnotering: Vil være større i udlandet end i Danmark

Installator.dk

Datacentre og batterilagre kommer bagerst i køen

Installator.dk

Dansk Fjernvarme: Lars Aagaards analyse er forkert

Installator.dk

Dansk virksomhed lancerer ny serie af intelligente energisystemer

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle