Intego vinder stor el-entreprise

IKEA Ejendomme har valgt el-virksomheden Intego til at udføre el-arbejdet i det kommende IKEA-varehus i Aarhus.

Det bliver Aalborg-virksomheden Intego, der skal stå for alt el-arbejdet i det kommende IKEA-varehus i Aarhus.

Varehuset bliver bygget lige ved siden af det eksisterende, og bliver med sine 31.500 kvadratmeter dobbelt så stort som det nuværende med fuldt P-hus i stueplan.

Belysning og intelligent styring
I forbindelse med el-entreprisen skal Intego bistå med ekspertise til at løse alt el-arbejdet. Det indebærer alt fra belysning, UPS anlæg, hoved- og fordelingstavler til antenneanlæg, tyverisikring, brandtekniske installationer og CTS/BMS anlæg til intelligent styring af hele bygningen.

20 medarbejdere
El-arbejdet starter 1. august 2013 og løber frem til 1. juni 2014, hvor det nye varehus slår dørene op. Intego forventer i forbindelse med opgaven at beskæftige 20 medarbejdere samt flere samarbejdspartnere.

-LA

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Tag godt imod Emil

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle