Intelligente bygninger skaber store besparelser for kommune

Et stort anlagt projekt har koblet 72 københavnske folkeskoler sammen i et virtuelt runderingssystem, der gør det muligt for blot et par medarbejdere at erstatte skolernes aftenvagter ude på skolerne. Det skaber store besparelser, og nu skal flere institutioner også kobles på systemet. Projektet er udviklet i nært samarbejde mellem Københavns Kommune og Høyrup & Clemmensen.

København Kommunes skoler er koblet på et fælles system, der overvåges af vagten på rådhuset. Foto: Høyrup & Clemmensen. .

Aftenvagten på 72 københavnske skoler er blevet digital. I stedet for at gå rundt og tjekke lokaler, døre og vinduer ude på de enkelte lokationer bliver skolerne nu overvåget fra centralt hold via sensorer og kameraer. Projektet er det største af sin art i Danmark, og nu skal det udbygges endnu mere.

Overvågningssystemet blev påbegyndt i 2015 i et nært samarbejde mellem Københavns Kommunes forvaltninger og installationsvirksomheden Høyrup & Clemmensen. Målet var at udnytte de nyeste teknologiske muligheder til at skabe besparelser og samtidig opnå en forbedret udnyttelse af arbejdskraften i forvaltningen af, i første omgang, skolebygningerne. Dermed kan kommunen spare ressourcer på tidskrævende praktiske opgaver og i stedet bruge dem på at vedligeholde og forbedre bygningerne og lokalerne.

Virtuel rundering
Digitaliseringen betyder, at skolerne, via enten deres eksisterende eller nye installationer, er koblet på et fælles system, der overvåges af vagten på Københavns Rådhus. Her kan man i det virtuelle runderingssystem overvåge og styre en række rutiner, funktioner og alarmer. Eksempelvis kan man se, om alle døre er lukkede, eller om man har glemt at lukke et vindue. Er det tilfældet, sendes en mand ud for at lukke det.

”Systemet har lettet vores arbejde, og jeg håber, at brugerne også oplever forbedringerne. Jeg tror, at intelligente bygninger er fremtiden. Det bringer mange gode ting med sig”, siger rådhusbetjent Kim BT. Pedersen.

Læs også: CTS-pirater er klar til at kidnappe bygningsinstallationer

Store besparelser med intelligente bygningsinstallationer
Rådhusvagten har i løbet af opbygningen af systemet været i nær kontakt med Høyrup & Clemmensen, og det har været med til at sikre en løsning, der fungerer optimalt.

”Intelligente bygningsinstallationer er et af vores primære arbejdsområder, og samarbejdet med Københavns Kommunes forvaltning er et godt eksempel på, hvor meget tid og energi et professionelt og velimplementeret system kan spare for brugere og administratorer”, siger Søren Østergaard, der er installationschef i Høyrup & Clemmensen.

”Der er et stort potentiale i det her, og det er også derfor, vi nu skal til at arbejde på et pilotprojekt, hvor vi skal se på at koble sportshaller, biblioteker og museer på systemet”.

Søren Østergaard, installationschef i Høyrup & Clemmensen

Et system der kan udvides
”Der er i dag ikke flere skoler at koble på systemet, men med det nuværende setup kan flere systemer integreres og andre institutioner komme på. Eksempelvis har vi eksperimenteret med at lave energiovervågning på tre af skolerne”, fortæller installationschefen.

En af de smarte ting i systemet er nemlig, at det er integreret med kommunens lokalebooking. Hvis der eksempelvis er et arrangement på en skole om aftenen, så går alarmerne ikke i gang i det angivne tidsrum. De brugere, der skal have adgang til de enkelte lokaler, har et adgangskort, der giver adgang i det angivne tidsrum, og det system frakobler automatisk alarmerne. Men at bookingsystemet er koblet til systemet, giver også en række andre muligheder. Varmeanlæggene kan sættes op til at regulere temperaturen ned, når der ikke er mennesker, og varme op i passende tid, inden der igen kommer nogen.

Fjernstyring af vandforsyningen
”Vi kan i princippet koble alt på systemet, og en af de nye ting er, at vi har forsøgt os med forbrugsstyring på vand. Vi kunne se, at der på nogle skoler var et meget stort vandforbrug på tidspunkter, hvor der ikke var nogen mennesker. Det kunne enten skyldes brud på vandrør, eller at nogen havde glemt at lukke for hanerne. Det problem har vi klaret ved at sætte en ventil op, der kan lukke for hovedledningen fra centralt hold, hvis forbruget er unormalt højt”, fortæller Søren Østergaard, der også nævner, at øvrige sikkerhedssystemer, videoovervågning og eventuelt skolernes it-rum kommer med i systemet i fremtiden.

Læs også: Ledere skal indtænke intelligent energistyring

Integration af bygningsinstallationer og sikringssystemer
Integrationen af intelligente bygningsinstallationer og sikringssystemer har traditionelt ikke været udbredt, da der er tale om forskellige teknologier, der typisk har forskellige leverandører. Med projektet på de københavnske skoler håber Søren Østergaard, at mange andre vil få øjnene op for de mange muligheder, det kan give for besparelser og øget sikkerhed.

”Der er et stort potentiale i det her, og det er også derfor, vi nu skal til at arbejde på et pilotprojekt, hvor vi skal se på at koble sportshaller, biblioteker og museer på systemet. Vi regner i det hele taget med, at der kommet mere af det”, siger han. 

Techem Danmark A/S

Sponseret

Installer forbrugsmålere og hent besparelser til dine kunder også i ejendommens byggefase

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

02.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

31.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

05.03.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton lancerer nyt kompakt og alsidig signaltårn til industrielle og kommercielle applikationer

03.02.20252ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

31.01.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton lancerer nye kompakte PSG- og PSL-komponenter til industriel brug

27.01.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric EcoFit Center i Sundsvall

16.01.2025BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny Vibrations- og accelerations sensor til AHLBORN dataloggerserie

23.12.20242ctrl ApS

Sponseret

2CTRL er landets førende virksomhed inden for KNX

Jobmarked

Se alle

Vølund Varmeteknik A/S

Driftsleder søges til central rolle i Vølund Varmetekniks serviceteam

Som driftsleder hos Vølund Varmeteknik vil du få en central rolle i at sikre, at vores servicekunder får en professionel betjening. Du vil være ansvarlig for at afklare specielle og tidskrævende servicesager i samarbejde med eksterne teknikere og fungere som kompetenceansvarlig for disse teknikere.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

AG ELECTRIC A/S

AG Electric A/S søger ambitiøs køletekniker/overmontør

Vores hidtidige leder af vores køleafdeling er blevet ansat hos en af grossisterne i branchen, og vi søger derfor en afløser for ham.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Jarnved K/S (Svanholm Gods)

VVS´ER SØGES TIL SVANHOLM GODS

Vil du arbejde med bæredygtige projekter og vedligehold på et af Danmarks kendteste godser?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

18.05.2025

DR

Tekniker til DR Ejendomme & Service i Aarhus

I DR er vi lige nu på udkig efter en tekniker, der har lyst til at arbejde med drift og vedligehold af DRs bygning i Aarhus. Huset rummer mange spændende aktiviteter, og du vil som tekniker få mulighed for faglig udvikling og en varierende hverdag, hvor du vil prøve kræfter med omfattende teknik, herunder ventilation, køl, CTS, elforsyning, generatorer og UPS-anlæg.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

25.05.2025

Vølund Varmeteknik A/S

Bliv Projektansvarlig for fjernvarme

Vølund Varmeteknik A/S står foran en spændende rejse ind på fjernvarmemarkedet og søger nu en teknisk stærk og kommercielt tænkende Projektansvarlig.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

31.05.2025

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle