Lad solen varme vandet i sommerhuset

Gennem fire år har iværksættervirksomheden Aguasol forberedt sig på at blive en ny vækstvirksomhed på det europæiske milliardmarked for solvandvarme. Produktet, der først bliver sat i produktion til januar, kan ifølge virksomheden blive en god løsning til danske sommerhuse.

Aguasol har siden 2006 arbejdet med udvikling af en ny type solvandvarmer. Den adskiller sig fra den normale danske solfanger ved, at selve varmtvandsbeholderen sidder direkte på taget. Det har stillet en del krav til designet. Princippet for solvandvarmeren tager afsæt i en sydeuropæisk tradition.

”Vi tager udgangspunkt i de varme lande, men i Danmark passer den perfekt til sommerhuse. De er nogle af de største energislugere, fordi de ikke er isoleret ordentligt. Men vi har ikke dyrket det danske marked endnu, fordi vi først skal lave nogle forsøg,” siger administrerende direktør Morten Fuur, Aguasol. Forsøgene går ud på, at den færdige solvandvarmer skal monteres på et hus i Danmark, så man får et bedre indtryk af, hvordan den klarer en dansk vinter.

"Vi har fra andre fået bekræftet, at princippet også fungerer i Danmark, men før vi går ud og lægger navn til det, vil vi gerne selv teste det. Fungerer det ikke, som vi tror, må vi gå ud og sige, at systemet kan bruges til sommerhuse og fortælle, hvordan det installeres dér, men fraråde det til helårshuse."

Aguasol har da også allerede fået forespørgsler fra installatører med forretning i sommerhusområder.

Forskellige principper
”I Sydeuropa har man en tank med 200 liter vand direkte på taget, mens vi i Danmark har en varmtvandsbeholder inde i huset, hvor den er beskyttet mod frost. Den danske konstruktion forudsætter en pumpe. Sådan en findes ikke i vores system, den er selvcirkulerende, og det vil sige at det er den termiske varme, der får den til at virke,” forklarer Morten Fuur og tilføjer, at det er den billigste og mest miljørigtige måde til fremstilling af varmt vand.

Solvarmeren skal både på det danske og det øvrige europæiske marked sælges gennem installatørerne, og derfor har Morten Fuur rejst rundt i Sydeuropa og talt med installatørerne, og mange af dem – selv store virksomheder – var holdt op med at installere solvarmere, fordi det simpelthen var for kompliceret.

”Det er alt det bøvl, vi nu afskaffer med vores produkt. Når det kommer ud til installatøren, skal han ikke forholde sig til 15-20 enkeltdele. Her kommer der to papkasser, altså to dele som skal monteres, og det er så det."

Ifølge Morten Fuur er produktet effektivitetsmæssigt fuldt på højde med det bedste på markedet – blandt både solfangere og solvandvarmere. Den store forskel på disse to produkter er, at alt ligger på taget, så sammenlignet med danske principper bliver installationen altså en del lettere. Og prisen bliver ikke højere.

Milliardmarked i vækst
På trods af de eksisterende produkters svagheder er europæernes behov for solvandvarmere enormt. De største markeder er nu Tyskland, Grækenland, Italien, Spanien og Frankrig. Aguasols forretningsplan er lagt an på at opnå en markedsandel på fem procent i 2014 og dermed nå en omsætning i nærheden af 100 millioner kroner årligt. Det europæiske marked forventes at vokse som følge af den øgede miljøbevidsthed i enkeltlande og EU. Dertil kommer, at EU-landene har forpligtet sig til, at gennemsnitligt 20 procent af energiforsyningen til bygninger skal komme fra vedvarende energi, og der har man brug for løsninger. Desuden er der store markeder i Tyrkiet og Sydamerika, hvilket gør Aguasol til en forretning med mulighed for at vokse.

Udover administrerende dir. Morten Fuur udgøres stifterkredsen og ledelsen af civilingeniør Peter Egelund, industriel designer Peter Boldsen og VVS-manden Flemming Fogh. De fire personer dækker sammen med deres bestyrelse dermed stort set alle de kompetencer, der er nødvendige i en iværksættervirksomhed med vækstambitioner.

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

14.03.2025Installator.dk

Leasing af solceller på erhvervsejendomme

13.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

SCANGRIP CONNECT: Arbejdslamper der passer til dit foretrukne batteri

13.03.2025Installator.dk

Grundfos parat til ekspansion i USA

13.03.2025Installator.dk

Nordisk VP indtræder i Schneider Electrics danske ledelse

12.03.2025Installator.dk

Ahlsell henter erfaren kategorichef for el-teknik

12.03.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Kvalitetsbyggematerialer, lige ved hånden

11.03.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Håndværkeren Dennis begejstret for SCANGRIP CONNECT: "Pissefedt grej!"

07.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

NYT fænomen i byggebranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Tilgængeligt og digitalt – et badeværelse for alle generationer

At designe et badeværelse betyder også at tænke på morgendagens behov. I betragtning af det stigende antal mennesker, der har behov for pleje, samt den seneste teknologiske udvikling, er det vigtigt at prioritere tilgængelige og digitale badeværelser til nybyggeri og renoveringer, som kan bruges af mennesker i alle aldersgrupper.

Dato

17.03.2025

Tid

08:00

Sted

Frankfurt am Main

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Training Course - Refrigeration Plant with CO2, Theory and Hands-on

This two-day training course in refrigeration systems with carbon dioxide (CO2, R744) covers the basics of design, operation and maintenance of refrigeration systems with CO2. The training course combines theory and practice; the emphasis is placed on hands-on exercises of operating different CO2 based refrigeration systems mixed with high quality theory presentations, discussions and knowledge sharing among the course participants on their experiences with refrigeration systems and CO2 as a refrigerant.

Dato

17.03.2025

Tid

08:30

Sted

Aarhus

Dimex
Messe
ISH 2025 forgrener sig i nye retninger – med et nyt koncept og et skarpere fokus på besøgende

Kraftige dynamiske kræfter præger de markeder, hvor sanitets-, varme- og ventilationsindustrien opererer. Det brede spektrum af fagområder og politiske beslutninger ændrer verden. Nu reagerer verdens førende messe for HVAC + Water fra den 17. til den 21. marts på denne udvikling med et nyt koncept og fokuserer mere end nogensinde før på messegæsterne.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex
Messe
På ISH 2025 styrer vi med smart kontrol og AI mod nul i byggesektoren

Ifølge det internationale miljøagentur står bygningsdriften for 35 procent af energiforbruget og 30 procent af CO₂-emissionerne. Og det betyder, at der er et stort potentiale for at spare energi. På ISH 2025 kan du opleve, hvordan smart bygningskontrol, især intelligent energistyring og kunstig intelligens, kan hjælpe bygningsejere og -operatører med at udnytte dette potentiale.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Dimex
Messe
Løsninger til optimal indendørs luftkvalitet på ISH 2025

Indendørs luftkvalitet spiller en ledende rolle for menneskers velvære, sundhed og præstationer. På ISH, som åbner dørene i Frankfurt am Main fra den 17. til den 21. marts 2025, vil førende producenter præsentere de nyeste teknologier til at sikre et godt indeklima. Deres innovationer sætter nye standarder for effektivitet, komfort og bæredygtighed og bruges i alle typer bygninger.

Dato

17.03.2025

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

ABB A/S
Seminar
Kom til ABB Electrification's teknologi- og innovationsdag

Fokus bliver på bæredygtighed, innovation og fremtidens teknologiske løsninger.

Dato

19.03.2025

Tid

08:30

Sted

Dansk Arkitektur Center, Bryghuspladsen 10, 1473 København K