Lean øger produktiviteten markant hos Lemvigh-Müller

Takket være DI’s leanmodel er produktiviteten på fem år løftet med 80 procent på to af grossisten Lemvigh-Müllers centrallagre.

Grossisten Lemvigh-Müller har øget produktiviteten på sine centrallagre i Kolding og Odense med 80 procent på fem år, skriver dagbladet Børsen.

De første år var det finanskrisen, der medførte, at Lemvigh-Müller måtte effektivisere, men i de senere år har grossisten arbejdet efter Dansk Industris (DI) guide til driftsledelse. Guiden bygger på den japanske produktionsmodel lean.  

"Vi har hvert år kunnet øge produktiviteten med 5 til 10 pct., som alene kan tilskrives leanmodellen. Det har været en fantastisk rejse med kombinationen af praktik og teori”, siger underdirektør i Lemvigh-Müller Michael Bjerre til Børsen.

Bestående kulturændring
At leanmodellen fortsætter med at kaste forbedringer af sig, skyldes, at den er en vedvarende kulturændring, hvor andre effektiviseringsprojekter typisk har en slutdato.  

Større tilfredshed og mindre sygefravær blandt medarbejderne samt en eliminering af arbejdsulykker er ifølge Michael Bjerre også blandt resultaterne.

Der bliver plukket omkring 20.000 ordrer dagligt på de to lagre og klokken 20 kører lastbilerne varerne ud, så de er fremme på byggepladserne senest klokken syv næste morgen. Fejl og mangler bliver korrigeret hurtigst muligt, som regel ved at sende en taxa ud til byggepladsen.

"Leanmodellen har halveret antallet af fejl, der nu er cirka 40 om dagen, og det batter på bundlinjen", siger Michael Bjerre til Børsen.

Læs mere om DI’s leanmodel

- JKK 

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

23.10.2025Koble ApS

Sponseret

Strategisk employer branding skaber overflod af ansøgninger

23.10.2025Installator.dk

Andel opfordrer til omlægning af støtte til gavn for landdistrikterne

22.10.2025Installator.dk

Hver femte dansker arbejder sort – staten går glip af 14 mia.

22.10.2025Koble ApS

Sponseret

Fælles rekrutteringsindsats skal tiltrække flere kvalificerede medarbejdere

21.10.2025Geovent

Sponseret

En dag med dialog, refleksion og fælles retning hos Geovent

21.10.2025Lan-com A/S

Sponseret

Bogholder / kontorassistent (ca. 25 timer om ugen)

21.10.2025KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle