Lemvigh-Müller køber handelsvirksomhed fra 1901

En stigning i væksten hos handelsvirksomheden G. Funder får Lemvigh-Müller koncernen til at købe alle aktier i den tidligere familieejede virksomhed.

Der er meget andet end blot koste og reb på hylderne hos G. Funder i dag..

Morten Trolle, adm. direktør hos Lemvigh-Müller..

Med opkøbet af handelsvirksomheden G. Funder har Lemvigh-Müller-koncernen en forventning om at styrke sin egen position som leverandør til byggemarkeder og detailhandlen, der på sigt kan blive et betydende forretningsområde.

”Vi har gennem et stykke tid arbejdet på at udbygge vores aktiviteter i forhold til detailhandlen og gør det selv-markedet, som vi anser som et strategisk vigtigt og spændende vækstområde i fremtiden”, siger Morten Trolle, adm. direktør i Lemvigh-Müller.

Læs også: SIF Gruppen overtager el-firma i Næstved

Handelsvirksomheden G. Funder var oprindelig rebslageri og børstefabrik – og har bl.a. leveret den kost, som viceværten Meyer svingede i ’Huset på Christianshavn’ tilbage i 1970’erne.

I dag udgør virksomhedens sortiment dog andet end blot koste og reb, herunder bl.a. rengøringsartikler, malergrej og spraymidler, hvilket har været afgørende for Lemvigh-Müllers opkøb af virksomheden:

”Det gør virksomheden til noget nær det perfekte match til Lemvigh-Müller, da der ikke er overlap med vores sortiment til detailhandlen og gør det selv-markedet, så vi altså i fællesskab kan tilbyde et endnu bredere produktprogram”, siger Morten Trolle. 

Ifølge Morten Trolle vil der fremover blive lagt en fælles strategi for begge virksomheder. G. Funder vil dog stadig fortsætte som et selvstændigt firma i Lemvigh-Müller-koncernen, hvorfor virksomheden også beholder sine i alt 16 medarbejdere samt sin adresse i Ølsted.

-EL

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Sidste chance for støtte til en ESG-ekspert

15.09.2025Installator.dk

Kæmpe medaljehøst til Danmark ved EuroSkills

15.09.2025Installator.dk

Lys med omtanke: Energieffektive løsninger og smart styring rykker ind i byggeriet

15.09.2025Installator.dk

Rekordstor medaljehøst til Danmark ved Euroskills

11.09.2025Installator.dk

Ny IT-platform skal give installatører overblik over indkøb og rabatter

10.09.2025Installator.dk

Hver tredje teknisk virksomhed ramt af tyver

09.09.2025Installator.dk

Euroskills 2025 i Herning er i gang

09.09.2025CSRD+CO

Sponseret

Hvem har egentlig ansvaret for byggeaffaldet?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle