Lindpro opretter ny sektion Syd

Lindpro etablerer ny sektion Syd og samler dermed de gamle sektioner Syd og Vest. Oprettelsen er et led i Lindpros strategi mod et samlet Lindpro, hvor man vil udnytte kompetencer på tværs af lokationer.

Den nye sektion Syd skal udnytte synergier og komtepencer på tværs af landet til gavn for kunderne. Foto: Lindpro. .

Teknik- og servicevirksomheden Lindpro etablerer ny sektion Syd, der skal omfatte Esbjerg, Bramming, Aabenraa, Fredericia, Vejle, Kolding og Horsens. Det betyder, at de to nuværende sektioner Vest og Syd bliver lagt sammen. Dermed får mere end 140 serviceteknikere, elektrikere og funktionærer samme ledelse.

”Etableringen af sektion Syd understøtter på bedste vis vores strategi, om vejen frem mod ét Lindpro, med en bred kompetenceplatform, hvor teknik og service er i højsædet”, siger Henrik Blaabjerg, divisionsdirektør hos Lindpro.

29-årig sektionschef startede som lærling
Det bliver 29-årige Lars Küster, der får ansvaret for den udvidede sektion Syd og de knapt halvanden hundrede medarbejdere:

”Vi er meget glade for, at Lars Küster vil påtage sig opgaven. Lars kommer fra en stilling som sektionschef for Jylland Vest, og med hans forretningsmæssige tilgang, faglighed, engagement og allerede store erfaring til trods for hans unge alder, har vi stor tiltro til, at han kan løfte opgaven”, siger Henrik Blaabjerg.

Læs også: Lindpro skal brandsikre i fire kommuner

Den nyudnævnte sektionschef for sektion Syd startede som lærling i Lindpro og har siden arbejdet sig op. Og han påpeger, at der hos virksomheden netop er plads til unge, der kan og vil:

”Der er højt til loftet og mulighederne mange for dem, der vil og kan. Ønsker de unge at gøre karriere i Lindpro, er det vigtigt, at de har det fornødne drive og gå-på mod til at påtage sig nye opgaver og ansvarsområder”, siger Lars Küster og tilføjer:

”Jeg har selv fået mulighed for at prøve kræfter med mange forskellige opgaver, siden jeg for 13 år siden startede som ung lærling hos Lindpro. Jeg er meget glad for den nye udfordring, men jeg går også til opgaven med ydmyghed – vel vidende at jeg kun kan løfte opgaven i tæt samarbejde med alle mine dygtige kollegaer i sektion Syd”.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

31.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

120W DC/DC-konverter til ultrahøj indgangsspænding

29.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

30W isolerede DC/DC-konvertere monteret i DIP 2” x 1”

28.07.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

UDENDØRS BELYSNING TIL SPEEDWAYBANE I HØJESTE LIGA

24.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

300W robust konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

22.07.2025Installator.dk

Løsning på vej for elbilsejere med solceller

22.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

150W Quater-brick kompakt DC/DC-konverter

17.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

15.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

40W Quarter-brick DC/DC-konverter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup