Lindpro vinder el-entreprisen på Københavns nye vartegn

Lindpro har vundet el-entreprisen på de såkaldte ”Axel Towers”, der er fem store kontortårne placeret på Axeltorv i hjertet af København.

Til maj rykker Lindpro ind på byggepladsen på Axeltorv 2 for at begynde den totale el-entreprise på el, brand og sikring i det 41.000 m² store Axel Towers.

Når byggeriet står færdigt i slutningen af 2016, kommer de fem delvist sammenbyggede tårne med varierende højder på mellem 6 og 16 etager til at huse kontorer, butikker, caféer og en sky-bar med udsigt ud over Københavns skyline.

Læs også: Lindpro-direktør spår lille fremgang

Kontrakten er forhandlet på plads med totalentreprenøren Züblin A/S:

”Vi har haft en længerevarende og meget konstruktiv projektgennemgangsfase med entreprenøren, hvor vi har kunnet komme med input til optimering af den tekniske del af projektet og rådgive om de mest hensigtsmæssige løsninger til bygherrens bedste”, fortæller regionschef hos Lindpro, Brian Ludvigsen.

Komplekst byggeri
Der er tale om en kompleks byggesag grundet såvel beliggenhed som udformning, hvilket stiller store krav til projektledelse, logistik og planlægning af entreprisen.

Læs også: Lindpro indgår serviceaftale med Hilton

”Vi er glade for, at vi har kunnet præsentere fyldestgørende løsninger til et komplekst byggeri til kundens tilfredshed. Det er et spændende projekt, hvor vi har kunnet bringe alle vores tekniske kompetencer i spil med henblik på optimering af både projekt, pris og bygningens brug”, siger Brian Ludvigsen.

-LA

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Én partner gennem hele værdikæden.

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle