Mæglingsforslag på VVS-området ligger klar

Før middag blev det afklaret, hvad der kommer til at ske med VVS-overenskomsten.

”Vi anerkender, at forligsmanden har fundet en løsning, der balancerer hensynet til begge parter”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq. .

I dag klokken 11.30 præsenterede forligsmanden, LO og DA et samlet forslag til overenskomstforligene på det private arbejdsmarked. Det betyder, at det nu er afklaret, hvad der kommer til at ske med VVS-overenskomsten.

Ifølge forslaget skal prislisterne i VVS-overenskomsten reguleres med 1,9 procent pr. 1. juli 2017. Men de efterfølgende to år reguleres priserne kun, hvis parterne bliver enige om en ordning, der giver mulighed for, at der kan aftales en anden for form for akkord i VVS-overenskomsten end den nuværende.

Hvis det lykkes, vil priserne blive reguleret med 2 procent pr. 1. marts 2018 og 2,3 procent pr. 1. marts 2019.

”Vi anerkender, at forligsmanden har fundet en løsning, der balancerer hensynet til begge parter”, siger Niels Jørgen Hansen, adm. direktør i Tekniq og fortsætter:

”Det lægger et pres på, at parterne når frem til en løsning i overenskomstperioden, og vi vil gå konstruktivt ind i forhandlingerne og gøre vores yderste for, at det lykkes”.

I det samlede mæglingsforslag indgår også forligene på de øvrige overenskomstområder, der allerede er indgået aftaler om. Det vil for Tekniqs vedkommende sige elektrikeroverenskomsten, HK-overenskomsten og TL-overenskomsten.

Det forventes, at det samlede mæglingsforslag sendes til afstemning på tirsdag, og at resultatet af afstemningen offentliggøres 20. april.

- JKK 

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

22.01.2026Installator.dk

Bravida styrker førerpositionen med 21 nye lærlinge

22.01.2026Installator.dk

Analyse af nye atomkraftteknologier i Danmark skudt i gang

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup