Middelfart VVS atter erklæret konkurs

For blot to år siden måtte Jan Egeberg begære sin daværende forretning Middelfart VVS konkurs. Nu er der sket det samme for det selskab, der købte resterne af konkursboet tilbage i 2015.

Manglende betalinger fra kunder er en af årsagerne til, at Middelfart VVS Service ApS nu er blevet erklæret konkurs efter to år, fortæller Jan Egeberg, der har fungeret som daglig leder. Arkivfoto..

Det er ikke mere end to år siden, at Middelfarts autoriserede VVS-installatør Jan Egeberg valgte at begære sin daværende forretning Middelfart VVS A/S konkurs – og nu er den gal igen.

For nu er også selskabet Middelfart VVS Service ApS, der købte resterne af konkursboet i 2015 og ansatte Jan Egeberg som daglig leder, gået konkurs, skriver Fredericia Dagblad.

Også i denne omgang sker konkursen med Skat som største kreditor og den, som har begæret anpartsselskabet konkurs. Den endelige konkurs blev erklæret ved Skifteretten i Odense den 2. august.

Har penge til gode
Da kurator Morten Elbrønd fra Focus Advokater i Odense i sidste uge var forbi for at besigtige konkursboet, var der ikke mange kommentarer til den nylige lukning:

”Det ser ud, som om firmaet har en del penge til gode hos flere kunder, men det har også et skyldigt beløb til Skat, som det ikke har kunnet betale”, siger han til Fredericia Dagblad. Han ønsker ved samme lejlighed ikke at oplyse, hvor stort beløbet er.

Læs også: To nordjyske el-firmaer er blevet til ét

Selv mener Jan Egeberg, at konkursen hovedsageligt beror sig på kunder, der ikke har betalt deres regninger:

”Det handler vel om fem større kunder, som vi har en halv million kroner til gode hos, det er rigtig ærgerligt”, siger han til Fredericia Dagblad og påpeger samtidig, at han blot har været ansat som almindelig lønmodtager og derfor ikke har haft noget med regnskaberne at gøre.

Inden konkursen havde virksomheden to ansatte tilbage. Ifølge Jan Egeberg har den anden medarbejder fået sin løn, selvom firmaet mangler at betale A-skat, arbejdsmarkedsbidrag og moms.

- EL

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.08.2025Danish Security Fair

Sponseret

Et tætpakket program om sikkerhed på Danish Security Fair 2025

30.07.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer i produktions- og forsyningskæder

30.07.2025Installator.dk

Faglærte mænd har det længste arbejdsliv

29.07.2025Installator.dk

AI-løsninger skal forenkle byggeansøgninger

28.07.2025Installator.dk

Flere har søgt ind på tekniske uddannelser

25.07.2025Installator.dk

Danmark langt fra regeringens solcelle-mål

24.07.2025Installator.dk

Ny type medarbejdere i det tekniske erhvervsliv

21.07.2025Installator.dk

Udskudt regelændring rammer unges jobmuligheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup