Når lysene tændes i Parken

Lyset er skruet op til 2.000 lux på det danske nationalstadion, hvilket giver et skarpere billede på tv-skærmene.

Projektørerne i Parken lyser med 2.000 lux, hvilket medvirker til bedre tv-billeder. .

Der er kommet ekstra smæk på lysene i Parken. Belysningen på det danske nationalstadion har siden februar, som det eneste stadion i landet, haft et lysniveau på hele 2.000 lux.

Læs også: LM kårer Philips til årets el-leverandør

Det er Philips Lighting, der har leveret projektørerne til ArenaVision-anlægget, og at valget lige faldt på den hollandske producent, skyldes ifølge salgschef Morten Reimann, at Philips Lighting har en førende position inden for stadionbelysning.

Han fortæller, at også superligaklubberne AaB, AGF, OB, FC Nordsjælland og Viborg FF spiller i Philips-belysning.

”Vi har gennem årene opbygget en stor ekspertise qua de folk, vi har internt i huset, der kan regne på stadionbelysning. Og så har vi et stort backup i vores internationale organisation i Lyon, hvor Philips Lightings europæiske kompetencecenter for udendørs belysning ligger. Her sidder de kolleger, der har med de store sportsstadioner i hele verden at gøre”, siger Morten Reimann.

Det nye lysanlæg er blandt andet bedre sikret mod lysudfald, fordi den moderne teknologi er blevet bedre til at håndtere eventuelle udfald i en af anlæggets 228 projektører, der er monteret i toppen af tribunerne. Hvor en lyskilde i de fleste ældre anlæg blinker, fordi den prøver at tænde igen, er ArenaVision-anlæggets forkoblinger designet til at slukke lyskilden med det samme.  

Parkens nye lysanlæg havde sin debut ved Superligaens sæsonstart i februar, hvor FCK spillede mod FC Vestsjælland. .

UEFA vil have 2.000 lux
Hver af projektørerne bruger ca. 2.000 watt og yder samlet 2.000 lux mod hovedkameraet. I og med det gamle anlæg lyste med ca. 1.400 lux, bruger det nye mere energi. Men elforbruget er stadig mindre, end hvis man havde brugt den gamle teknologi til at skrue op på 2.000 lux, fastslår Morten Reimann.

”Et lavere elforbrug har aldrig været hovedargumentet for at installere anlægget. De 2.000 lux er et ønske, ja nærmest et krav, fra UEFA, når der skal spilles internationale kampe på et stadion”.

Fra den store renovering i 1992 og frem til 2007 havde Parken ligeledes et lysanlæg fra Philips Lighting. De 15 års levetid er ifølge Morten Reimann en udmærket rettesnor for, hvor længe et sådant anlæg er tidssvarende. For udviklingen går stærkt, pointerer han:

”Det nye anlæg benytter sig af en teknologi, der både giver en energi- og servicebesparelse. Lyskilderne drives ikke lige så hårdt som tidligere, og det giver gode serviceintervaller på anlægget. Desuden kan projektørerne generelt holde længere i dag”. 

Servicebelysning sparer energi
En af de egenskaber, der giver en solid energibesparelse, er, at lysanlægget har en supplerende LED-projektørbelysning, OptiVision LED, der kan tændes, når stadion skal serviceres.
”Når greenkeeperen klipper græsset, og ølkrusene bliver fejet sammen på lægterne, er det ikke længere nødvendigt at tænde for det helt store blus”, fortæller Morten Reimann.

Det betyder ud over reduktionen i strømforbruget, også at hovedlysanlægget bliver mindre slidt.     

Installeret på kort tid
Installationen af lysanlægget blev gennemført i Superligaens vinterpause, fra december 2014 til midten af februar. Her lagde den opmærksomme tv-seer måske mærke til, at tv-billederne fra årets første superligakamp i Parken mellem FCK og FC Vestsjælland var skarpere end sædvanligt. Det er blandt andet ved ultra hd- og superslowmotion-optagelser, at den nye belysning tydeligt giver skarpere billeder. 

”For store forskelle i lyset giver urolige tv-billeder, så derfor er det heller ikke ligegyldigt, hvor projektørerne lyser hen. I det nye anlæg er det computersimuleret og skemalagt, hvordan de enkelte projektører skal lyse ned på banen for at få en så jævn belysning som muligt”, fortæller Morten Reimann.

Læs også: Philips politianmeldt for fup med halogenpærer

Optikkerne i de enkelte projektører er også forskellige, fordi der også stilles krav til, hvor meget lyset må blænde. Lysanlægget er desuden optimeret til at udjævne skyggerne på banen og sikre en mere optimal farvegengivelse i tv-transmissionerne, oplyser salgschefen.  

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

LAN-COM A/S

Sponseret

FIBER TO THE DESK (FTTD)

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

EET Danmark A/S
Kursus
AXIS Camera Station Essentials Kursus i Birkerød 28 okt 2026.

Axis

Dato

28.10.2026

Sted

EET Danmark, Bregnerødvej 133D - 3460 Birkerød

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København