Narkodømt fængselsindsat arbejder som el-installatør

Mens Jesper Pode Jensen afsoner sin narkodom i Statsfængslet Møgelkær, går han hver dag på arbejde som el-installatør.

33-årige Jesper Pode Jensen afsoner lige nu en narkodom i Statsfængslet Møgelkær. Men i dagtimerne sidder han ikke i fængslet. I stedet kører han hver dag på arbejde i Vejle hos rådgivningsvirksomheden Rambøll, hvor han arbejder som el-installatør. Det skriver dr.dk.

Læs også: 75-årig VVS-installatør dømt for ulovligt arbejde

Og den mulighed er Jesper Pode Jensen taknemmelig for:

”Hvis man ikke har et arbejde, så har man ikke noget at leve for, så det betyder alt for mig”, siger Jesper Pode Jensen til DR.

Jobbet hos Rambøll har han fået gennem projektet High:five, der hjælper unge indsatte med at få et job. Det var nemlig High:five, der kontaktede Rambøll.

”High:five har selvfølgelig forberedt os på, hvordan det kunne foregå, og så har vores indgangsvinkel egentlig været, at vi først og fremmest kigger på personen. Kemien og fagligheden skal selvfølgelig passe til det, vi skal”, siger Søren Sandberg, der er markedsdirektør i Rambøll Vejle.

Fra praktik til fast job
Til at starte med var der tale om et praktikforløb, men det er nu skiftet ud med et fast job i virksomheden. Og når Jesper Pode Jensen bliver løsladt til september næste år, kan han fortsætte som el-installatør i Rambøll. 

For virksomheden vil gerne være med til at bakke op om projektet:

”Jeg synes, der er noget rigtigt i at give mennesker en ekstra chance. Det har vi så valgt som virksomhed at bakke op om, hvis det passer ind i vores arbejde”, siger Søren Sandberg.

Læs også: Elinstallatør politianmeldt for at vildlede om momsen

High:five har kørt siden 2006, og målet er at ændre holdningen til straffeattester og få unge indsatte i arbejde eller uddannelse.

Sidste år blev der lavet 223 uddannelses- og jobmatch for de indsatte, mens tallet i år forventes at være på 200. Nedgangen skyldes, at de ansatte ikke længere må komme i praktik.

-SSM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Installator.dk

Selvlærende ventilation skal spare energi

Installator.dk

Heras åbner ny afdeling i Slagelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup