Brancheprofilen: Ny distriktschef skal samle forretningen

Som ny distriktschef for Caverion skal Hanne Rendsborg skabe en ny kultur og samle faggrupper, der længe har været separeret.

Hvad består dit nye job i? 
Som distriktschef for serviceafdelingen på Sjælland har jeg ansvaret for hele forretningen på serviceområdet. Det indebærer salg af hele vores portefølje inden for el, VVS, ventilation og CTS-styring. De faggrupper har før være opdelt i hver deres forretningsområde, men nu bliver det min opgave at få dem samlet, så vi kan få glæde af hinanden, og så vi kan gå ud til kunderne med hele porteføljen.

Hanne Rendsborg er distriktschef hos Caverion. Hun er uddannet indkøber og har tidligere været driftschef hos NetDesign og serviceleder hos TDC. .

Hvorfor har du valgt at arbejde med livscyklusløsninger til bygninger og energioptimering?  
Jeg er leder med stort L, så for mig handler det mere om at binde det her sammen og få medarbejderne til at yde tingene end selve branchen. Jeg har før arbejdet i telebranchen, hvor jeg også havde den tekniske del af det – så på den måde er det ikke helt fremmed for mig. Jeg kender dog ikke lige denne her branche fra før, men det har jeg bare set som spændende og udfordrende. 

Hvad bliver den største udfordring i dit nye job?
Forretningen har været fagopdelt så længe, at det bliver en udfordring at få skabt en ny kultur i forhold til samarbejde og samhørighed. Det er egentlig den største opgave, og det kommer til at tage tid.

Læs også: Caverion får ny distriktschef i det jyske

Har du et godt karriereråd?
Vær nysgerrig og vedholdende. Selvom det kan være svært at væbne sig med tålmodighed, må man acceptere, at ting tager tid. Som leder skal man også turde stille krav til medarbejderne – de kan faktisk godt lide det. Og så er det vigtigt at være en synlig leder, der giver medarbejderne opmærksomhed. Det får man tifoldigt igen. 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten