Ny EU-strategi skaber optimisme i varmebranchen

En ny EU-strategi, der blandt andet skal tætne huse og forbedre udnyttelsen af energien til opvarmning og køling, vækker glæde i varme- og kølebranchen. Strategien giver nemlig store eksportmuligheder for danske virksomheder.

EU's strategi for varme- og kølesektoren fremlægges officielt tirsdag den 16. februar. .

I næste uge fremlægger EU-Kommunionen en strategi for varme og kølesektoren. Den nye strategi skal blandt andet være med til at skabe tætte huse samt forbedre udnyttelsen af energien til opvarmning og køling. Det skriver børsen.dk.

Læs også: Nye EU-energikrav til ventilation: Systemair er klar

Og den strategi vækker glæde i køle- og varmebranchen. Den kan nemlig give stor efterspørgsel på produkter fra danske virksomheder, da vi er langt fremme med de energieffektive løsninger herhjemme.

Hofor, der blandt andet laver fjernkølingsløsninger for en række store industribygninger i København, ser ”et kæmpestort forretningsområde” som resultat af den nye strategi.

"I europæisk perspektiv er København jo ikke ret stor, men der er mange storbyer, der minder om København i Europa. Så der er ingen tvivl om, at det kan være med til at skabe efterspørgsel for vores løsninger", siger Henrik Lorentsen Bøgeskov, chef for fjernkøling i Hofor, til børsen.dk.

Varmepumper, fjernvarme og –køling
Også varmepumper, fjernvarme og –køling bliver nævnt i en lækket udgave af EU-strategien, og det skaber optimisme hos Bosch. Virksomhedens direktør for termoteknik, Jens Bredning, mener nemlig, at det kan betyde øget salg af både fjernevarme, udstyr til styring af intelligente bygninger og hybridvarmepumper til resten af Europa.

Der er også optimisme at spore hos Danfoss' chef for bæredygtighed, Fleming Voetmann. Han mener dog, at det er vigtigt at huske, at planen først udmøntes i 2020, samt at implementeringen af EU-strategien er varierende i de 28 medlemslande.

”Men det skal ikke ændre ved, at det et stort skridt i den rigtige retning", siger han til børsen.dk og fortsætter:

”Vores begejstring er stadig stor. Vi regner med, at det får en positiv afsmittende effekt omkring forhandlingerne om energieffektivitetsdirektivet og omkring byggedirektivet. Vi ser det her som, at man for første gang sætter fokus på noget af det, der batter allermest".

Læs også: Hver tredje ventilator dumper på nye EU-krav

EU-strategien fremlægges officielt tirsdag den 16. februar. 

-SSM

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

EL & TEKNIK ’26: Hver tredje tvivler på, om Danmark er klar til fuld elektrificering

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding