Ny teknologi forbedrer forbrænding i fjernvarmeanlæg

Euro Therm udvikler sammen med FORCE Technology koncept til kamerastyret forbrændingsoptimering.

Anders Holmgaard (tv.) fra Euro Therm og driftsleder Peter Bakke fra Hinnerup Fjernvarme sammen med den nye kameraløsning, der filmer forbrændingsprocessen inde i kedlen. Foto: PR. .

Frem til 2020 har Danmark nogle ambitiøse klima- og energimål. For at målene kan nås, skal en større og større del af fjernvarmeværkerne fyre med biomasse, og netop inden for det felt har Danmark en række virksomheder, der via høj specialisering kan hjælpe udviklingen på vej.

En af de virksomheder er aarhusianske Euro Therm. Her har man i samarbejde med FORCE Technology for nylig indledt pilotprojekt med nyt kamera til forbrændingsovervågning i biomassefyrede fjernvarmeanlæg. De første tests, som er gennemført på et fjernvarmeværk i Hinnerup, lover godt for det endelige produkt.

”Kameraet overvåger forbrændingen og giver via software signal til kedelanlægget, hvis ikke biomassen udnyttes mest hensigtsmæssigt. Dermed kan risten automatisk justeres for optimeret forbrænding. Det er vores klare forventning, at kameraløsningen vil give os mulighed for større fleksibilitet i driften samtidig med en optimal udnyttelse af biobrændslet”, siger Anders Holmgaard, der er projektleder hos Euro Therm. 

Mulighed for billigere brændsel
For firmaet bag kamerateknologien, FORCE Technology, har det givet god mening at samarbejde med Euro Therm om projektet med biomasse, da instituttet i mange år har arbejdet med teknologisk optimering af affaldsforbrænding.

”Vi ville naturligvis gerne udbrede vores teknologi til andre former for varmeværker, og med et vist forbedringspotentiale var biobrændselsværkerne oplagte”, fortæller projektleder Jesper Cramer fra FORCE, der peger på Euro Therms kompetencer inden for biobrændselsanlæg som en afgørende faktor for samarbejdet.

”Ud over, at værkerne kan udnytte biomassens brændselsværdi bedre, kan kameraløsningen også give værkerne mulighed for at købe mere uensartet og dermed billigere brændsel, da kameraet og softwaren bag vil give værkets reguleringssystem informationer, så det kan tage højde for forskellighederne”, fortsætter han.

De to virksomheder forventer, at kameraovervågningen vil sikre en endnu mere stabil forbrænding, og det vil i sidste ende betyde, at værket kan give en højere ydelse, uden at det belaster resten af anlægget. Dermed kan produktet være med til at udskyde en eventuel udvidelse af fjernvarmeanlægget med en række år.

Samtidig med kameratests arbejder Euro Therm på at optimere forbrændingsristen i kedlen, så den bedst muligt understøtter teknologien. Det vil ifølge projektleder Anders Holmgaard foregå sideløbende med resten af projektet, der løber over tre år og afsluttes i 2017. Løsningen spås både et stort potentiale herhjemme og på eksportmarkederne.

- JKK 

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

31.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

120W DC/DC-konverter til ultrahøj indgangsspænding

29.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

30W isolerede DC/DC-konvertere monteret i DIP 2” x 1”

28.07.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

UDENDØRS BELYSNING TIL SPEEDWAYBANE I HØJESTE LIGA

24.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

300W robust konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

22.07.2025Installator.dk

Løsning på vej for elbilsejere med solceller

22.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

150W Quater-brick kompakt DC/DC-konverter

17.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

Robust 150W konverter med indgangsspænding på 250-1500VDC

15.07.2025POWER TECHNIC ApS

Sponseret

40W Quarter-brick DC/DC-konverter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup