Odense Universitetshospital udskifter dyr ventilation

Et skifte til energibesparende EC-ventilatorer i halvdelen af de eksisterende anlæg sikrer Odense Universitets Hospital en årlig besparelse på 450.000 kroner.

Jens Hedegaard og Niels Knokgård fra ebmpapst jagter energibesparelser. En remtrukken ventilator med AC-motor giver typisk en energibesparelse på op mod 70 procent, hvis den udskiftes med en moderne EC-ventilator. Foto: Henrik Petit..

En gennemgribende renovering af ventilationsanlæggene på Odense Universitetshospital startede i 2012 og er nu ved at være afsluttet. Omkring halvdelen af anlæggene har fået ny indmad. I alt er 167 gamle, strømslugende ventilatorer blevet skrottet og erstattet med moderne energibesparende ventilatorer.

Læs også: Ventilationsovervågning mindsker energiforbruget hos FLSmidth

Den endelige beregning af energibesparelsen er endnu ikke færdig, men ud fra de hidtidige resultater regner de tilknyttede miljøkonsulenter fra SE Big Blue med en årlig besparelse på cirka 300.000 kWh. Det svarer til 450.000 kroner.

Energirenoveringen blev grundigt forberedt med beregninger af mulige besparelser på anlæggene. Her trak Odense Universitetshospital på ekspertisen hos ventilationsleverandøren ebmpapst Denmark, der har erfaring fra mange lignende projekter.

”Vi lavede energiberegninger på mere end 200 ventilatorer, så hospitalet kunne vælge de mest interessante anlæg med de største besparelser”, siger ebmpapsts markedschef Niels Knokgård og fortsætter:

”Det er lidt en aha-oplevelse for mange af vores kunder, at det ikke er nødvendigt at investere i helt nye anlæg for at opnå en besparelse på ventilationen. Det er både hurtigt og nemt at udskifte de gamle standard-ventilatorer med nye EC-ventilatorer, der bruger langt mindre strøm og arbejder mere effektivt”, pointerer Niels Knokgård.

Forskellige besparelser
Der indgår en række ventilationsanlæg på det store hospital i projektet, for eksempel hospitalets centralkøkken og de store frikøleanlæg. Besparelserne på de enkelte projekter ligger i et meget bredt spænd – fra 10 procent på Psykiatrisk afdeling til en besparelse på helt op til 70 procent på udskiftningen af nogle af de ældste ventilatorer.

Læs også: Ny app skal forenkle hverdagen i ventilationsbranchen

Hospitalet begyndte projektet med udskiftning af ventilatorer i 2012 ansporet af den nye energimærkeordning, der i modsætning til tidligere er baseret på det faktiske energiforbrug i stedet for på en beregning.

-LA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

21.08.2025Geovent

Sponseret

Højtemperaturslanger når der stilles høje krav – op til 1100°

18.08.2025Erik Larsen & Søn

Sponseret

Understøtning af tekniske installationer med specialbæringer

12.08.2025Geovent

Sponseret

Rent arbejdsmiljø og effektiv oliehåndtering hos Kjærgaard A/S

09.07.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg leverer tekniske installationer til nyt avanceret stamcellecenter

08.07.2025Genvex

Sponseret

Derfor er ventilation bedre end udluftning

19.06.2025Genvex

Sponseret

Nu banker sommeren på døren – er dit ventilationsanlæg klar til varmen?

03.06.2025Geovent

Sponseret

Frisk luft til Herlufsholms Idrætscenter – helt enkelt!

22.05.2025Geovent

Sponseret

Vi skaber løsninger, der gør en forskel – nu med EU-patent på vores ESA-arm!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle