Overvågningsselskab udvider og skifter navn

Net-Sam Scada udvider løsningerne indenfor overvågningssystemer og skifter i samme omgang navn til Visue.

Net-Sam Scada, der udvikler og står for driften af overvågnings- og sikkerhedssystemer til elselskaber, har skiftet navn til Visue. Navnet står for viden, samarbejde, udvikling og effektivisering. Foto: Visue. .

Det jyske overvågningsselskab, der før hed Net-Sam Scada, har skiftet navn til Visue. Og det nye navn er ikke helt uden betydning:

”Visue er en sammenskrivning af ordene viden, samarbejde, udvikling og effektivisering, da netop de ord er grundstenene i vores arbejde med at stå for avancerede overvågnings- og sikkerhedssystemer. Og så synes vi i øvrigt, at navnet klinger rigtig godt”, siger Visues direktør, Claus Lund.  

Læs også: Transportteknologi skaber merværdi

Navneændringen kommer samtidig med, at Visue udvider forretningen fra overvejende at implementere og styre Scada-overvågningssystemer til også at udvikle driftssystemer.

”Navneændringen sker nu, fordi vi arbejder på at udvide antallet af ydelser, så vi sammen med vores sikkerhedssystemer også udvikler driftssystemer. Ved at drive dem i fællesskab kan de bidrage til øget effektivitet. Målet er, at flere elselskaber får glæde af endnu flere løsninger, som bidrager til sikkerhed og effektivisering”, fortæller Claus Lund.   

Læs også: Optimera åbner på solskinsøen

Visue blev stiftet i 2013 af 13 jyske elselskaber. I dag er virksomheden funderet i Aarhus og har 11 ejerselskaber og to aftagerselskaber; NRGi Net, Syd Energi Service, Eniig, Nord Energi, Thy-Mors Energi, Nordjysk Elnet, Verdo Randers El-net, Noe Net, RAH Service, Frederikshavn Elnet, Viborg Elnet, Vestjyske Net og MES.  

-CHM
 

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SystemHouse Solutions AB

Sponseret

SHS viser fuldt økosystem af adgangs- og sikkerhedsløsninger på The Security Event i Birmingham

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Annonce

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams