Panasonic opruster på kølefronten

Panasonic vil udvide sine aktiviteter inden for køleløsninger på det danske marked. For der er grobund for vækst - både i industrien og detailbranchen.

Den japanske teknologivirksomhed Panasonic opruster nu sine aktiviteter inden for køleløsninger på det danske marked. For der er tale om en lukrativ og voksende forretning for Panasonic, som forudser en fortsat vækst i Danmark.

”Selvom vi har vækstet kraftigt på industrien de seneste år, viser vores temperaturmålinger, at der fortsat er et brandvarmt potentiale for at udbrede kendskabet til vores energibesparende og miljøbeskyttende løsninger i Norden,” siger Jakob Elvstrøm Bærholm, key account manager hos Panasonic Heating and Cooling Danmark. Han forklarer, at virksomheden derfor vil prøve at øge salget til både detailbranchen og industrien.

Læs også: Salget af intelligente termostater stiger kraftigt

Miljørigtig teknologi 
Det skal dog ske i en miljørigtig kontekst, da virksomheden ønsker at være den grønneste i teknologifeltet, når den om tre år fejrer sit 100-årsjubilæum.

”Hos Panasonic er vores mål at bidrage til grønnere løsninger. Det gavner os alle sammen. I løbet af de næste par måneder vil vi introducere en række nye initiativer på det danske marked, som i fremtiden vil gøre det nemmere for vores kunder at sætte et grønnere aftryk,” siger Jakob Elvstrøm Bærholm.

Læs også: Køleanlæg leverer fjernvarme til Bjerringbro

Udover at skærpe den grønne profil vil han søge at gøre relationen til danske kunder endnu bedre – blandt andet ved at oprette det såkaldte ”Panasonic Pro Partners”, der er et særligt tilbud for virksomhedens vigtigste kunder.

-JPN

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding