Schneider Electric opgraderer FUGA

I samarbejde med elinstallatørerne har FUGA-sortimentet af stikkontakter og afbrydere fået en større overhaling.

500 elektrikere og elinstallatører har deltaget i udviklingsarbejdet af den nye FUGA-serie gennem interviews, spørgeskemaundersøgelser og hands-on workshops. .

”Hver eneste funktion og detalje i det nye LK FUGA-program er først og fremmest udviklet med øje på at optimere arbejdsprocessen”, siger Schneider-produktchef Mark Bitsch. .

En ny generation af Schneider Electrics FUGA-serie af stikkontakter og afbrydere er efter adskillige års udviklingsarbejde klar på grossisternes hylder 1. oktober.  

Udviklingen af serien har fundet sted i tæt samarbejde med over 500 elektrikere og installatører, hvilket har givet input til flere konkrete ændringer i produkternes funktionalitet, fortæller produktchef Mark Bitsch:    

”Den nye kabelaflastning, bedre plads til installationen i de nye dåser, bedre opretningsmuligheder og ikke mindst bedre fastgørelse, hvor elektrikeren nu kan vælge mellem tre forskellige monteringsprincipper”.

Blandt de mange produktnyheder er fem nye vindtætte installationsdåser, fire nye designserier og en stikkontakt med USB-lader.

Teknisk monteringsramme
Blandt landvindingerne i den nye FUGA-serie er en ny teknisk monteringsramme.  

”Den gør det nemt at justere og placere stikkontakten helt lige på væggen. Monteringsrammen gør det også nemmere at montere eller udskifte designrammen, hvilket man nu kan gøre helt uden værktøj”, siger Mark Bitsch.

Fastgørelse og aflastning
Den nye FUGA-serie byder også på hele tre muligheder for at fastgøre stikkontakten i installationsdåsen samt en forbedret strip-aflastning af kabler i alle dåser.  

Schneider Electric lancerer desuden en række tilhørende hjælpeværktøjer, såsom nivelleringsværktøj, vaterpas og fikseringsplade.    

Den nye serie er kompatibel med tidligere FUGA-produkter, på nær designrammen FUGA Slim, der kræver nye dåser. 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Ses vi i Odense?

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle