Schneider Electric satser på virtuel reality

Schneider Electric har købt softwarevirksomheden MWPowerlab for at udvikle og satse på brugen af virtuel reality. Teknologien skal blandt andet bruges til at sikre en bedre byggeperformance.

Schneider Electric vil bruge VR til at sikre en endnu bedre byggeperformance. Foto: Schneider Electric. .

Schneider Electric har købt softwarevirksomheden MWPowerlab og lægger dermed endnu flere kræfter i at udvikle brugen af både Virtuel Reality (VR) og Augumented Reality (AR) i branchen.

MWPowerlab er specialiseret inden for 3D real time-teknologi, og med købet skruer Schneider Electric altså op for både test og brug af VR og AR. Teknologierne skal primært bruges til at forbedre brugervenligheden, når det kommer til effektiv drift af bygninger (BMS) og til at forbedre uddannelser med operatørtræning og simuleringer.

”BMS-anlæg bliver generelt mere kompliceret, men uddannelse følger ikke nødvendigvis med. Her åbner VR for nye muligheder med at uddanne mere visuelt. Det bliver også lettere at afprøve nye tiltag uden at påvirke brugeren af bygningen, da tiltag først tages i brug, når de er testet visuelt”, siger Niels Boel, direktør for forretningsudvikling i EcoBuilding, Schneider Electric.

Læs også: Schneider Electric udfaser den gamle blå forfradåse

Schneider Electric har over 160.000 medarbejdere fordelt i flere end 100 lande. I 2016 havde energispecialisten en omsætning på 25 milliarder euro.

-CHM

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Annonce

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

17.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

GN Belysning
Webinar
Gratis webinar: Hvad betyder kravet om dataopsamling for dig som elinstallatør?

De nye krav til dataopsamling rammer direkte ned i hverdag – de påvirker dine byggeprojekter, din dokumentation og den måde, du rådgiver dine kunder på.

Dato

18.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Hikvision

Ansigtsgenkendelsesbaseret adgangskontrol - præcis adgang for autoriserede personer

Dato

19.03.2026

Tid

10:00

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark