SIF Gruppen vil øge indtjeningen med nyt plejeboligkoncept

Det seneste regnskabsår levede ikke helt op til forventningerne hos SIF Gruppen. Nu skal nye, teknologiske installationer sikre fremgang hos virksomheden.

Installationsvirksomheden SIF Gruppen vil sikre fremgang i det kommende regnskabsår ved at kombinere plejeboliger med højteknologiske installationer, skriver Licitationen.

Installationsprojektet har fået navnet Neuconcept Care og indbefatter tryghedsskabende teknologi i plejeboliger i form af blandt andet faldsikring i gulvet, så alarmen går, hvis den ældre falder, lys, der tænder, hvis beboeren står ud af sengen om natten samt teknologi, der registrerer, hvis den ældre går meget på toilettet.

”Det er helt nyt, og noget vi forventer os meget af. Allerede nu kan vi mærke, at kommunerne er meget interesseret i projektet, som vi er ved at rulle ud”, siger Lars Erik Holmegaard, adm. direktør i SIF Gruppen til Licitationen.

For et par måneder siden afsluttede virksomheden regnskabsåret for 2015/2016, og her viste nøgletallene en stigning i omsætningen, men også et dyk i indtjeningen på næsten to millioner kroner. Sidstnævnte skyldes især en enkelt uafsluttet entreprisesag på en forskerbygning på DTU.

Læs også: Dansk indeklimateknologi ligger i verdenseliten

Virksomheden forventer, at indtjeningen næste år bliver øget med 10-15 procent og håber samtidig, at årsresultatet vil stige til 12 millioner kroner, mod de 7,7 millioner i 2015/2016.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding