Solar og SMC Pneumatik indgår samarbejde

De to virksomheder Solar Danmark og SMC Pneumatik indgår nu et strategisk samarbejde.

Solar Danmark og SMC Pneumatik har pr. dags dato igangsat et nyt samarbejde. Til venstre ses SMC Pneumatiks salgschef Henrik Bonde Jespersen og til højre Lars W. Sørensen, som er direktør for Industri & Offshore hos Solar Danmark..

Pr. dags dato, 1. juni 2016, er et nyt samarbejde mellem de to virksomheder Solar Danmark og SMC Pneumatik trådt i kraft.

Samarbejdet kommer for SMC, leverandør af pneumatik-komponenter med hovedsæde i Tokyo, til at have en betydning for virksomhedens position på det danske marked.

”Vores samarbejde med Solar betyder øget tilgængelighed samt hurtig og effektiv levering af et langt bredere sortiment af SMC-produkter sammenlignet med det sortiment, vi hidtil har leveret på det danske marked”, siger SMC’s salgschef Henrik Bonde Jespersen.

Læs også: Solar får nyt klima- og energisegment

For Solar spiller de pneumatiske komponenter, som samarbejdspartneren leverer, en rolle for virksomhedens industrielle kunder, der bruger komponenterne i deres løsninger.

”Med det nye samarbejde får kunderne nu mulighed for at supplere deres indkøb inden for SMC’s brede sortiment af pneumatik-komponenter, og det understøtter vores ønske om at tilbyde individuelt tilpassede one-stop-shopping løsninger til Solars kunder”, forklarer Lars W. Sørensen direktør for Industri & Offshore hos Solar Danmark.

SMC’s produkter vil således indgå som en del af Solars webshop og som en del af Solars koncept for kundelogistik. Konceptet betyder, at kunderne kan få hjælp til at udføre varebestilling, varemodtagelse og genopfyldning på eget bufferlager.

- KLZ 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Grundfos i Kina: Hårdere konkurrence år for år.

Installator.dk

Fusion skal skabe komplette lys- og styringsløsninger

Installator.dk

Tekum i markant vækst: Ansætter 90 nye medarbejdere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle