Solar tror på digital projektstyring

Solar har i denne måned offentliggjort to større investeringer i digital projekt- og ressourcestyring.

Hugo Dorph, chief commercial officer, Solar..

El- og VVS-grossisten Solar tror på gevinsten i digital håndværkerproduktivitet. Så meget, at virksomheden har valgt at investerer i to softwarevirksomheder, der med intelligente løsninger vil forbedre håndværkeres produktivitet.

De to virksomheder, der får glæde af Solars interesse, er GenieBelt og Minuba. Begge har base i Danmark og står bag digitale værktøjer, der kan bruges uafhængigt af tid, sted og device.

”Der er tale om to digitale investeringer, som passer rigtigt godt ind i Solars strategi. Vi ser meget bredt på forretningsudviklingsmuligheder og ikke kun på det, vi kan opkøbe og integrere i den klassiske forretning. Begge virksomheder har ambitiøse ekspansionsplaner, og der kan vi med vores investering, erfaring, viden og markedskendskab være med til at hjælpe dem på vej”, siger Hugo Dorph, chief commercial officer.

Han tilføjer, at Solar ser digitale muligheder på mange områder, og at virksomheden forventer at lave flere lignende investeringer i fremtiden.

Læs også: Solar investerer millioner i projektstyringsplatform

Med sin investering ejer Solar knap 20 procent af henholdsvis GenieBelt og Minuba.

-CHM

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

03.03.2026B.E.G.

Sponseret

Moderne lysstyring i hjertet af kurbyen

17.02.2026B.E.G.

Sponseret

Effektiv lysstyring med KNX-teknologi

03.02.2026B.E.G.

Sponseret

Et spørgsmål om ære i din egen bygning

02.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

02.02.2026Luxtek ApS

Sponseret

Udskiftning af et IHC-system med KNX

20.01.2026B.E.G.

Sponseret

Skridt for skridt til energieffektiv lysstyring

15.01.2026Installator.dk

Digitale pumpeløsninger kan forebygge oversvømmelser i bygninger

05.01.2026B.E.G.

Sponseret

Omkostningseffektiv lysstyring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst